Ban Ki-moonovo imenovanje do kraja tjedna treba formalno potvrditi 192-člana Opća skupština Ujedinjenih naroda. Tijekom četiri kruga neformalnog izjašnjavanja i na današnjem službenom glasanju, šef korejske diplomacije dobio je široku podršku među 15-članica Vijeća, kao prvi glavni tajnik iz Azije nakon 35 godina i mandata Burmanca U Tanta (1961.-1971.).
Ban Ki-moon (62) je diplomat od karijere, koji u MVP-u Republike Koreje radi od 70-ih godina prošlog stoljeća, nakon što je diplomirao na seulskom sveučilištu i magistrirao na američkom Harvardu.
Tijekom 36-godišnje karijere postupno se uspinjao u hijerarhiji ministarstva služeći nekoliko puta pri UN-u, a prije preuzimanja ministarske dužnosti u siječnju 2004., bio je glavni pomoćnik predsjednika Opće skupštine UN-a.
Ban Ki-moon je svoju kandidaturu za glavnog tajnika predstavio u veljači, vodeći smirenu kampanju tihog ali djelotvornog administrativca.
U govoru na rujanskom zasjedanju Opće skupštine predstavio je svoju viziju Svjetske organizacije. UN je po njemu ostvario cilj radi kojeg je utemeljen 1945. - spriječio je izbijanje novog svjetskog rata, a razvio je i različita sredstva mirnog rješavanja međudržavnih sporova.
No, kazao je kako ne treba biti optimističan prema budućim trendovima.
"Ako je primarni zadatak UN-a u XX. stoljeću bio obuzdati međudržavne sukobe, srž mandata u novom stoljeću mora biti ojačati države i očuvati međudržavni sustav sučeljen s novim izazovima", ustvrdio je.
Banovi prijatelji i suradnici kažu kako njegov blagi stil ljudi nekad pogrešno doživljavaju kao nedostatak karizme, te dodaju kako je neupadljivost bila samo dio strategije u kampanji dok je inače vrlo strog.
Poznavatelji prilika na East Riveru kažu da će se Ban Ki-moon vjerojatno usredotočiti na kvalitetnije upravljanje ogromnom birokracijom UN-a, puno više nego je to činio Kofi Annan. SAD, koje dotira trećinu proračuna UN-a, dao je do znanja kako žele više upravljački nastrojenog glavnog tajnika.
Američki diplomati puni su hvale za Ban Ki-moona. Veleposlanik John Bolton je rekao da je s njime surađivao prije desetak godina na planu koju je doveo do članstva u UN-u za obje Koreje. Kritičari pak tvrde kako bi njegova bliskost s Washingtonom mogla biti i nedostatak s obzirom na često burne odnose SAD-a s UN-om. Novi glavni tajnik nedavno je u intervjuu svoju povezanost s SAD opisao kao prednost a ne manu.