Na 61. zasjedanju Opće skupštine sudjeluje i hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, koji je u nedjelju navečer, po istočnoameričkom vremenu, doputovao u New York nakon sudjelovanja na summitu Pokreta nesvrstanih u Havani.
Premijer Ivo Sanader će se velikom državnickom skupu na East Riveru pridružiti u petak, za kada je predviđen i njegov govor pred Općom skupštinom UN-a.
Skup će u utorak svečano otvoriti Kofi Annan, podnoseći Općoj skupštini godišnje izvješće o radu UN-a, a nakon njega sudionicima zasjedanja obratit će se američki predsjednik George W. Bush.
Na inauguralnoj plenarnoj sjednici govore će održati i predsjednici Brazila, JAR, Finske, Pakistana, Francuske i Poljske.
U utorak poslijepodne za govornicu bi trebao izaći i iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad, cija se zemlja zbog svog spornog nuklearnog programa već dulje vrijeme nalazi u žaristu međunarodne pozornosti.
U tjedan dana zasjedanja skupštini će se obratiti više od 80 šefova država ili vlada, a kao glavne teme skupa izdvojeni su međunarodni mir i sigurnost, gospodarski rast i održivi razvoj, razvoj Afrike, ljudska prava, razoružanje, međunarodni terorizam, humanitarna pomoć i druge.
Glavni tajnik UN-a izjavio je kako očekuje da se u raspravi dotaknu sva goruća svjetska pitanja.
"Mislim pritom na Libanon, Bliski istok u cjelini, Darfur, DR Kongo a pretpostavljam da bi se visoko na dnevnom redu moglo naći i Kosovo. Naravno i druga pitanja s kojima se bavimo, borba protiv AIDS-a i neka druga", kazao je Annan.
Tijekom zasjedanja nastavit će se i preliminarna izjašnjavanja i davanje podrške kandidatima za Annanovog nasljednika, koji bi prema regionalnom redoslijedu trebao doci iz Azije. Sami kandidati iskoristit će skup za predstavljanje svojih programa i lobiranje. Do sada su najistaknutiji kandidati bili južnokorejski šef diplomacije Ban Ki Moon, tajlandski vicepremijer Surakiart Sathirathi te indijski pisac i podtajnik UN-a Shashi Tharoor, a od petka su dobili prvu protukandidatkinju latvijsku predsjednicu Vairu Vike-Freibergu, koju su kandidirale tri baltičke republike.
Zasjedanje Opće skupštine UN-a prilika je i za brojne bilateralne i grupne susrete svjetskih državnika, kao i za forume i konferencije. Tako će i hrvatski predsjednik Mesić i premijer Sanader tijekom sudjelovanja na skupu imati niz bilateralnih sastanaka.
Tijekom boravka u SAD Mesić i Sanader održat će i govore o prioritetima hrvatske vanjske politike, uključivanju Hrvatske u euroatlantske integracije i provedbi reformi na dva najuglednija američka sveučilišta Harvardu i Yaleu.
Predsjednik Mesić sastat će se i s predstavnicima organizacija američkih Hrvata, položit će vijenac na spomen obilježje Nikoli Tesli te primiti ovogodišnju nagradu Zaklade Raoul Wallenberg, koja nosi ime velikog humaniste čijom su zaslugom od holokausta spašene tisuće mađarskih Židova.
Premijer Sanader bi, prema najavama, trebao u srijedu na poziv američkog predsjednika Georga Busha, sudjelovati na okruglom stolu o demokraciji zajedno s još 25 predsjednika država i vlada iz cijelog svijeta.