Glavni direktor IAEA Mohamed ElBaradei izrazio je "duboko žaljenje i veliku zabrinutost" sjevernokorejskim nuklearnim pokusom. "Taj čin ugrožava svjetski režim neširenja nuklearnog oružja i stvara ozbiljne izazove za Aziju i cijeli svijet", rekao je ElBaradei.
Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer je osudio u ponedjeljak nuklearni pokus Sjeverne Koreje i hitno okupio veleposlanike zemalja Saveza. "Najoštrije osuđujem taj nuklearni pokus", izjavio je Hoop Scheffer novinarima. "To je pljuska međunarodnoj zajednici, prijetnja svjetskoj sigurnosti i zahtijeva najoštriju reakciju međunarodne zajednice".
Ruski predsjednik Vladimir Putin također je osudio zbivanja u Sjevernoj Koreji. "Ogromna šteta je nanesena procesu neproliferacije nuklearnog oružja u svijetu", rekao je Putin i pozvao Pjongjang da se hitno vrati pregovorima o nuklearnom oružju.
Odgovarajući na novinarski upit o sjevernokorejskom nuklearnom pokusu, glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Mohamed Ali Hoseini je izjavio da se "Iran zalaže za svijet bez nuklearnog oružja". Teheran predlaže održavanje pregovora "o sjevernokorejskom nukleranom programu koji će zadovoljiti interese Pjongjanga i međunarodne zajednice", rekao je Hoseini.
Njemačka je vlada najoštrije osudila sjevernokorejski pokus, nazvavši ga "prijetnjom cijelom svijetu". "Pjongjang nastavlja pogrešan put samoizolacije", rekao je njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier i zatražio hitnu reakciju UN-a.
Pokus su još ranije osudile Sjedinjene Države i Europska unija te Južna Koreja, Japan i Kina. Pridružile su im se nuklearne sile Francuska, Britanija i Pakistan, kao i Australija, Italija, Španjolska, Grčka, Češka, Indonezija i brojne druge zemlje.