"Želimo imati bliske i stabilne odnose s Europskom unijom, koji će nas dugoročno dovesti do pristupanja", rekao je ukrajinski premijer na zajedničkoj novinskoj konferenciji s europskom povjerenicom za vanjske odnose Benitom Ferrero-Waldner, dodajući kako u tome ima i punu potporu ukrajinske javnosti, prenosi France presse.
Janukovič je precizirao kako je nakon razgovora s Ferrero-Waldner "optimističan da će se Ukrajina, na kraju, prilično približiti EU-u".
Povjerenica Ferrero-Waldner istaknula je kako Ukrajina "za sada nema nikakvu perspektivu ulaska u EU". Ipak, "budućnost još nije ispisana", dodala je.
Unatoč tomu, ona je pozvala Kijev da nastavi s političkim, institucionalnim i gospodarskim reformama.
Ukrajini je u srijedu iz Bruxellesa obećano da bi početkom iduće godine mogli početi pregovori o novom bilateralnom ugovoru, koji bi zamijenio postojeći ugovor o partnerstvu i suradnji.
Novi ugovor mogao bi uključivati i stvaranje zone slobodne trgovine između EU-a i Ukrajine, no kako je pojasnila Benita Ferrero-Waldner Ukrajina bi prethodno morala ući u Svjetsku trgovinsku organizaciju (WTO).
Janukovič se u Bruxellesu sastao i s glavnim tajnikom NATO-a Jaapom de Hoop Schefferom i veleposlanicima zemalja članica.
Kako prenosi Reuters, Janukovič je nakon razgovora u sjedištu NATO-a novinarima objasnio kako njegova vlada, zbog protivljenja javnosti, prioritetni cilj Ukrajine da se pridruži Sjevernoatlantskom savezu mora staviti na led.
"Objasnili smo da zbog političke situacije u Ukrajini moramo uzeti stanku. No doći će vrijeme za donošenje odluke", rekao je, dodajući kako "za sada, predviđa samo jačanje suradnje s NATO-om".
Prethodna ukrajinska vlada NATO-u se željela priključiti već 2008.
Potpisivanje Akcijskog plana za članstvo (MAP), najavljeno za predstojeći summit NATO-a u Rigi u studenome, prema ukrajinskim izvorima, nova je vlada zbog protivljenja Moskve navodno skinula s dnevnog reda.