Na skupu u Staroj gradskoj vijećnici, koji je održan pod pokroviteljstvom Vlade RH i u suradnji s Institutom "Ivo Pilar", sudjelovala je i počasna članica "Bedema ljubavi" Doris Pack te članice Vukovarskih majki i Udruge žena Srebrenica-Žepa.
Pismo podrške "Bedemu ljubavi" uputile su i članice udruge "Madres de Plaza de Mayo" iz Argentine koje će slijedeće godine obilježiti 30 godina otpora protiv tamošnje vojne hunte i koje su im, po riječima Slavice Bilić, utemeljiteljice "Bedema ljubavi", bile uzor u borbi protiv nametnutog vojnog sustava.
"'Bedem ljubavi' je samonikla građansko-mirovna inicijativa osnovana 1991. po najvišim standardima civilnog društva", ustvrdio je povjesničar Josip Jurčević iz Instituta "Ivo Pilar" i naveo da se to, nažalost, ne može reći za međunarodni humanitarno-sigurnosni sustav koji je u Hrvatskoj i BiH doživio slom.
Profesor Zdravko Tomac je ocijenio da je Bedem ljubavi 1991. pomogao da se sazna istina o događajima u Hrvatskoj. "Politika međunarodne zajednice počela se mijenjati nakon vašeg posjeta institucijama Europske unije u koje mi tada nismo imali pristupa", poručio je majkama Tomac, tada potpredsjednik Vlade demokratskog jedinstva.
"Hrvatska je danas opet stavljena u poziciju kao da nema ni jednog pozitivnog iskustva kojeg se može sjećati, što nije istina", rekao je dr. Slobodan Lang i pritom dodao da su u "Bedemu ljubavi" 1991. branili svoj san, što je, dodaje, prepoznao i prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman.
O pravnom aspektu "Bedema ljubavi" govorio je pravnik Hrvoje Kačić, a profesor Zvonko Knezović prisjetio se čuvenog govora političara i humanista Vlade Gotovca, sa skupa podrške "Bedemu ljubavi" ispred zapovjedništva 5. vojne oblasti JNA, koji je artikulirao sve što su u "Bedemu" tih dana činili.
"Bedem ljubavi bio je etički, a ne etnički pokret. Bio je preteča Zida boli, organizirane humanitarne pomoći i pomoći invalidima rata", naveo je Knezović i zaželio da "eksplozija moći" koju je "Bedem" doživio 1991. i energija majki preraste u pokret za mir u cijelom svijetu.
Članovi "Bedema ljubavi" i njihovi gosti danas su se putem video-zapisa prisjetili događaja na granici u Šidu kad su majke u rujnu 1991. probile policijsku barikadu kako bi u Beogradu protestirale i tražile izlazak sinova iz JNA.
Uoči znanstvenog skupa u Zagrebu, izaslanstvo "Bedema ljubavi" položilo je vijence na spomen-obilježje na Ovčari gdje su u masovnu grobnicu pokopani ranjenici i civili iz vukovarske bolnice.