Nakon godina mučnih rasprava na nacionalnoj razini, Aer Lingus je početkom tjedna izlistan na tržištu dionica temeljem mišljenja da je to najbolji način namicanja potrebnog kapitala.
Samo četiri dana nakon toga, na užas vlade koja se odmah obvezala zadržati 28 posto dionica Aer Lingusa, Ryanair je prešao u iznenadni napad i dao ponudu za njegovo preuzimanje vrijednu 1,48 milijarde eura.
Opozicijske stranke nisu propustile priliku uprijeti prstom na vladu i ustvrditi da su je upozorile da je takvo što neizbježno. "Odluka o prodaji nacionalne imovine potpuno je neozbiljna i nesmotrena", kazao je Eamonn Ryan, glasnogovornik Zelene stranke obraćajući se parlamentu.
Joe Higgins iz socijalističke partije je pak istaknu da je "groteskno da je aviokompanija koja pripada irskom narodu i koja je stvorena predanošću tisuća radnika sada u opasnosti da padne u ruke bezočnog operatera koji radi protiv prava radnika, sindikata i zaštite okoliša."
Najveći irski sindikat SIPTU, čiji članovi čine gotovo polovinu radne snage Aer Lingusa, pozvao je vladu pozvao da se pripremi za protuudarac. "Što se nas tiče, vlada je promatrač pljačke koji samo krši ruke i govori kako je sve to strašno", istaknuo je Micheal Halpenny, tajnik SIPTU-a.
No nisu baš svi osudili vladu. Irski list Independent u uvodnom članku podržava odluku o privatizaciji navodeći kako vlada gotovo i da nije imala izbora niti drugih realnih načina da namakne sredstva pomoću kojih bi ta aviokompanija ostala konkurentna.