Zastupnica češke i slovačke nacionalne manjine Zdenka Čuhnil ocijenila je da je Izvješće nekritično i ne ukazuje dovoljno na neriješene probleme, pri čemu se posebno osvrnula na, kako je istaknula, nezadovoljavajuću primjenu jezika nacionalnih manjina.
Zastupnik talijanske nacionalne manjine Furio Radin upozorio je da uporaba jezika i pisma nacionalnih manjina u pravosudnim postupcima gotovo ne postoji.
Ratko Gajica (SDSS) rekao je da je dostignuta visoka normativna razina, da je skrb o položaju manjina u društvu formalna, a ne stvarna.
U raspravi je Vladi preporučeno da te nedostatke otkloni u idućim izvješćima, kao i da ona, pored konstatacija i opisa problema, sadrže i analizu uzroka neostvarivanja pojedinih manjinskih prava i prijedloge konkretnih mjera koje se namjeravaju poduzeti.
Zastupnici su također raspravljali o prijedlogu zakona o vijećima za mlade. Predloženim zakonom jedinicama lokalne i područne samouprave dala bi se mogućnost osnivanja vijeća mladih kao savjetodavnih tijela pri predstavničkim tijelima lokalne samouprave.
Vijeće za mlade je potrebno, no predloženi zakon je loš i treba ga bitno popraviti i uskladiti s europskom praksom, kazala je u Marija Lugarić (Klub SDP-a) i upozorila da nije osigurana neovisnost vijeća u djelokrugu njegova odlučivanja. Također je zatražila da Vlada podnese izvješće o ostvarivanju Nacionalnog programa za mlade.
Sabor nastavlja sjednicu u srijedu, 11. listopada u 9,30 sati raspravom o Izvješću o provedbi nacionalne strategije suzbijanja zloporabe opojnih droga u Hrvatskoj u 2005.