"Očekujemo da će se raspravljati o pitanjima od zajedničkog interesa, uključujući sudjelovanje Hrvatske u Afganistanu, o proširenju NATO-a i obrambenim reformama, te o vojnim bilateralnim odnosima", izjavio je
za Hinu glasnogovornik Pentagona, kapetan korvete Joe Carpenter.
U sklopu razgovora o bilateralnoj vojnoj suradnji, posebno će biti riječi o provedbi Programa državnog partnerstva u kojem Hrvatska od 1996. surađuje se saveznom državom Minnesotom i njezinom Nacionalnom gardom.
Novi moment u vojnoj suradnji, o kojem će biti riječi na sastanku Rumsfeld-Rončević, je i ovotjedna odluka Bijele kuće da ukine zabranu pružanja vojne pomoći Hrvatskoj u dijelu vezanom za Program međunarodnog vojnog obrazovanja i obuke (IMET).
Mjere ograničenje vojne pomoći uvedene su 2003. zbog nepotpisivanja sporazuma o neizručivanju američkih vojnika Međunarodnom kaznenom sudu (ICC). Odluka Bijele kuće, kojom je uz Hrvatsku obuhvaćeno još 20 zemalja, odnosi sa samo na vojno obrazovanje, dok će se ostala ograničenja, uključujući i financijsku pomoć, i dalje primjenjivati, potvrdio je State Department.
Pritom je naglašeno kako SAD ostaju odlučne osigurati punu provedbu Zakona o zaštiti pripadnika oružanih snaga, odnosno Članka 98., te da su do sada sporazum o neizručenju potpisale sa 103 zemlje. Najavljeno je da će SAD nastaviti nastojati da i ostale zemlje potpišu sporazum.
Ministar Rončević i izaslanstvo MORH-a, sutra će nakon razgovora u Pentagonu, posjetiti bazu američkog Ratnog zrakoplovstva Andrews i rodnu kuću prvog američkog predsjednika Georgea Washingtona. U sklopu boravka u SAD-u izaslanstvo MORH-a će posjetiti i Minnesotu a nakon toga slijedi posjet Kanadi 8-11. listopada.
(Hina) xdhai ysl