"Poziv premijeru Sanaderu apsolutno je potvrda dobrih odnosa. U Hrvatskoj vidimo uistinu snažnog partnera Sjedinjenih Država u borbi protiv terorizma, što je jedan od prioriteta naše vanjske politike. Hrvatska je napravila iskorak i pokazala spremnost za snažno partnerstvo", izjavio je u telefonskom razgovru za Hinu glasnogovornik odjela za europske poslove u State Departmentu.
"Hrvatska je to partnerstvo nedavno dokazala udvostručenjem svog kontigenta u Afganistanu. Takodjer, dokaz je pomoć koju Hrvati pružaju u obuci iračkih policajaca. Bili su vrlo aktivni u koaliciji", dodao je.
Također je ukazao na važnost budućeg članstva Hrvatske u NATO-u i Europskoj uniji za razvoj bilateralnih odnosa.
"Hrvatska je i ozbiljan kandidat za NATO i Europsku uniju. Vjerujemo u jaku EU kao partnera SAD te da Hrvatska može biti dio toga", rekao je glasnogovornik.
"Kada je rijec o NATO-u, vidimo veliku suradnju izmedju Hrvatske, Makedonije i Albanije unutar Američko-jadranske povelje, što je zalog u pripremama i opredijeljenosti Hrvatske za pridruživanje NATO-u, što svakako podržavamo", naglasio je glasnogovornik.
Tony Snow, glasnogovornik Bijele kuće, u četvrtak je priopćio da će hrvatski premijer 17. listopada doputovati u službeni posjet SAD-u te da će njegov sastanak s predsjednikom Bushom pružiti priliku za daljnje jačanje partnerstva SAD-a i Hrvatske.
Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Fred Jones kazao je da može samo ponoviti ono sto je navedeno u jučerašnjem priopćenju te izraziti zadovoljstvo zbog dolaska hrvatskog premijera, te najavio je da će o sastanku Sanader-Bush moći više reći uoči 17. listopada.
Uzlaznoj liniji hrvatsko-američkih odnosa pridonio je hrvatski angažman u mirovnoj misiji NATO-a u Afganistanu (ISAF), i njegovo postupno povećanje- od 50 vojnika 2003. raspoređenih samo u Kabulu, do današnjih 150 vojnika, policajaca, diplomata i medicinara u Kabulu, Feyzabadu, Chagcharanu i Mazar-e-Sharifu. Za sljedeću godinu najavljeno je udvostručenje hrvatskog kontigenta ISAF-a na 300 pripadnika, ukoliko to prihvati Hrvatski sabor.
U posljednjih šest mjeseci intenzivirani su i bilateralni kontakti, pa je tako u svibnju američki potpredsjednik Dick Cheney posjetio Hrvatsku u povodu sastanka Američko-jadranske povelje u Dubrovniku, dok su se predsjednik Stjepan Mesić i premijer Sanader tijekom rujna sastali s Bushom na marginama zasjedanja Opće skupštine UN-a u New Yorku.
Sporazum o neizručenju američkih vojnika Međunarodnom kaznenom sudu (ICC), poznatiji kao Članak 98., čije je nepotpisivanje ranije dovelo do zahlađenja odnosa i smanjenja američke vojne pomoći Hrvatskoj, već dulje vrijeme nije bio na dnevnom redu bilateralnih razgovora, potvrđeno je iz hrvatskih i američkih diplomatskih izvora u Washingtonu.