FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Njujorški Dow Jones postigao najvišu ikad zabilježenu razinu

WASHINGTON, 3. listopada (Hina) - Njujorški burzovni indeks Dow Jones u utorak je postigao novi povijesni rekord, nadmašivši prethodni dosegnut prije više od šest i pol godina, u najvećoj mjeri zahvaljujući novom 3-postotnom padu cijena nafte, koji je ohrabrio ulagače na kupovine dionica.
WASHINGTON, 3. listopada (Hina) - Njujorški burzovni indeks Dow Jones u utorak je postigao novi povijesni rekord, nadmašivši prethodni dosegnut prije više od šest i pol godina, u najvećoj mjeri zahvaljujući novom 3-postotnom padu cijena nafte, koji je ohrabrio ulagače na kupovine dionica.

Dow Jones je ojačao 56,99 bodova ili 0,5 posto, zaključivši trgovanje na 11.727,34 boda. Prethodni rekord taj indeks zabilježio je 14. siječnja 2000. u visini od 11.722,98 bodova.

Tijekom dana Dow Jones je dosegnuo i 11.758,87 bodova. Od početka godine njegova vrijednost porasla je 9,4 posto.

Tehnološki Nasdaq indeks istodobno je porastao 0,3 posto, na 2.244 boda.

Ekonomski analitičari ocjenjuju kako bi pad cijena nafte mogao povećati domaću potrošnju i dobit korporacija, no istodobno upozoravaju da je tržište nepredvidljivo i da još nije jasno u kojem će pravcu ići gospodarstvo SAD.

"Mislim da smo postigli najveću razinu cijena dionica svih vremena, a sada bi mogla nastupiti korekcija", izjavio je Doug Johnston iz tvrtke Adam Harkness.

Analitičar u AG Edwards&Sons Scott Wren drži kako će postignuti rekord dati "psihološki poticaj" tržištu dionica.

Cijena sirove nafte pala je ispod 59 dolara za barel, što je najniža razina od veljače. Cijena benzina u SAD-u pada već osmi tjedan uzastopce i s novim pojeftinjenjem od 6,8 posto u utorak iznosi 2,31 dolar za galon (3,78 litara). Očekuje se pad cijena benzina i idućih tjedana do razine od 2,15 dolara za galon, što američki mediji povezuju i s parlamentarnim izborima 7. studenoga.

Uz pad cijene energenata dodatni poticaj rastu prometa dionica stiže i s tržišta nekretnina, na kojem završava petogodišnji bum prodaje i gradnje kuća i stanova, ocjenjuje u utorak The New York Times.

Naime, mnogi na Wall Streetu vjeruju kako pad cijena nafte i usporavanje na tržištu nekretnina dovodi gospodarstvo u dobar položaj: rast nije tako brz da može potaknuti inflaciju, niti toliko spor da nosi rizik od pada u recesiju. Stopa američkog gospodarskog rasta na godišnjoj razini u prvom je tromjesečju iznosila 5,6 posto, dok je u drugom bilježila usporavanje na 2,6 posto.

"Općenito, tržište i gospodarstvo su u relativno dobroj kondiciji", ocjenjuje Charles P. Mayer, direktor za upravljanje imovinom investicijskog fonda Pionneer Investment.

No skeptici upozoravaju kako se ne vodi dovoljno računa o širem utjecaju pada cijena i prodaje nekretnina. "Postoji velika zabrinutost da će se slabljenje tržišta nekretnina preliti i na ostatak gospodarstva. No ako gledate na tržišta dionica, izgleda kako ulagači misle da je sve u redu. Netko je tu u krivu", ocjenjuje Jane Caron glavna strateška ekonomistica u Dwight Asset Mangementu, specijaliziranom za ulaganje u obveznice.

Na europskim burzama cijene dionica u utorak su bilježile gubitke uslijed korekcija u rudarskom i naftnom sektoru. U takvim uvjetima londonski Ftse indeks spustio se 0,35 posto, na 5.937 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je 0,12 posto, na 5.992 boda.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙