U Hrvatskoj ima oko 4.000 osoba s ozljedom kralježnice i oduzetošću ekstremiteta, a svake ih godine u invalidskim kolicima završi još 100 do 120, najčešće nakon stradavanja u prometnim nesrećama, skoka u vodu ili drugih sportskih ozljeda.
Ispod mjesta ozljede kralježnice osoba ostaje u najvećem dijelu ili u potpunosti oduzeta, bez mogućnosti pokreta udova, osjeta i bez kontrole svojih unutarnjih organa - crijeva, mjehura, te bez normalnog spolnog života.
U pismu koje članovi nevladine inicijative "www.stepnow.org" upućuju predsjedniku Republike Stjepanu Mesiću, premijeru Ivi Sanaderu, predsjedniku Sabora Vladimiru Šeksu, te predsjednicima nadležnih saborskih odbora, ističe se da u svijetu postoje znanstvena istraživanja koja vode pronalaženju lijeka za paralizu, ali ih treba zakonski i financijski poduprijeti.
Istraživanja matičnih stanica, bilo odraslih osoba bilo embrija, idu u smjeru da se stanice pretvore u živčano tkivo kojim bi se nadomjestio dio kralježničke moždine koji je oštećen, pojašnjava Janko Ehrlich-Zdvorak, predstavnik međunarodne inicijative za Hrvatsku, inače član Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara.
U nekim zemljama, poput Izraela, Nizozemske i Koreje, ta se istraživanja potiču, Irska ih izričito zabranjuje, dok kod nas nema zakona koji to područje regulira ili izričito zabranjuje.
Neke zemlje dozvoljavaju istraživanje matičnih stanica vlastitog tkiva, ali ne i embrija, za što se koriste embriji preostali nakon umjetne oplodnje, koji se inače bacaju, napominje Ehrlich-Zdvorak.
"Ne radi se o kloniranju ljudi iz stanice embrija već odvajanju pojedinih stanica, bilo kosti, organa, žlijezda ili živčanog tkiva za stvaranje novih stanica koje bi nadomjestile oštećene", dodaje.
U pismu se od državnih čelnika traži da se zauzmu u otklanjanje svih zakonskih i administrativnih prepreka koje sprječavaju istraživanja matičnih stanica embrija, te da ih financijski podupiru kako bi spasili stotine tisuća muškaraca, žena i djece koji su osuđeni na doživotnu paralizu.