Agencija trenutno prati 77 projekata širom Hrvatske, a najveći je 75 milijuna eura vrijedna greenfield investicija danske tvrtke Rockwool u Istri. No, da bi se takvi projekti mogli ostvariti i u drugim hrvatskih regijama, prvenstveno je nužno educirati djelatnike regionalnih ureda i agencija, kako bi i same što prije započele pomagati razvoj svojih regija, kazao je Mikac.
Za primjer je naveo Slavoniju, u kojoj je u pripremi nekoliko jednostavnijih projekata, koji bi trebali, među ostalim, pomoći da se u toj regiji razina nezaposlenosti smanji s 30-tak posto.
No, dodao je, problem Hrvatske je i nedostatak velikih projekata koji bi privukli strane investitore, koji, primjerice, pokazuju velik interes za projekte na području zaštite okoliša.
S druge strane, kazao je Mikac, APIU sudjeluje i u projektu izgradnje Biotehnološkog parka u Varaždinu, koji trenutno ima dva investitora, a do dovršetka, planiranog za 7 godina, trebao bi zapošljavati oko tisuću ljudi. Uz to, park će privući značajne strane investicije, omogućavati proizvodnju visoko sofisticiranih proizvoda više dodane vrijednosti, dijelom i za izvoz.
Mikac je kazao i kako za financiranje APIU neće previše računati na državni proračun, već će investitorima nastojati ponuditi usluge koje će plaćati, primjerice izrade fisibility studija i poslovnih planova ili pružanja konzultantskih usluga, za što će APIU na suradnju pozvati stručne institute, fakultete i sl.
Na novinarski upit da li će rad APIU biti u koliziji s aktivnostima Ministarstva gospodarstva na 'izvoznoj ofenzivi', Mikac je istaknuo dobru suradnju ne samo s nadležnim ministarstvima i Vladom, već i gospodarskim udruženjima poput HGK i HUP-a. Napomenuo je kako je na državnim tijelima da donesu političku odluku i smjernice 'ofenzive', a da će ju APIU operacionalizirati.