Udruge civilnog društva u svojoj izvornoj ideji i u praksi bolji su dio naše demokracije i sa zadovoljstvom mogu ustvrditi da je sektor civilnog društva društveno priznat i pravno uređen, rekao je predsjednik Mesić. Dodao je da je njegova umreženost i kompaktnost na nekim područjima donijela velike promjene, primjerice u zaštiti prava osoba s invaliditetom, djece, žena i socijalno ugroženih osoba te povratku prognanika i izbjeglica, borbi protiv korupcije, zauzimanje za transparentnost političkih izbora. Ključ uspješnosti i vjerodostojnosti civilnih udruga je zadržavanje neovisnosti prema središtima političke moći, zaključio je predsjednik Mesić.
Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor istaknula je kako je snažno civilno društvo preduvjet stabilne demokratske države te da zbog toga Vlada stalno radi na poboljšanju uvjeta funkcioniranja civilnog društva, na unaprjeđenju postojećeg i stvaranju novog pravnog, financijskog i institucionalnog sustava potpore njihovu razvoju. Vlada je u srpnju usvojila Nacionalnu strategiju stvaranja poticajnog okruženja za razvoj civilnog društva, za razdoblje do 2011., u čijem su stvaranju veliki doprinos dale organizacije civilnog društva, rekla je Kosor. Navela je da u Hrvatskoj danas djeluje 30.345 udruga te da se za njihove projekte novac osigurava iz državnog proračuna i iz dijela prihoda od igara na sreću. Tijekom 2004. programi i projekti udruga financirali su se sa 111 milijuna kuna, a 2005. sa 136 milijuna kuna, navela je Kosor.
Koordinatorica B.a.B.e.-a Sanja Sarnavka je rekla da bi bez usluga civilnog društva Hrvatska bila siromašnija za procese koji je bitno čine slobodnom, otvorenom zemljom koja ulazi u red zemalja s najvišim standardima demokracije. Rezultati istraživanja pokazuju da je više od tri milijuna korisnika dobilo neku uslugu od civilnog sektora. Od aktivnosti navela je antikorupcijsku kampanju, borbu protiv nasilja nad ženama, GONG-ove predizborne kampanje, Družbu Adriju. "Sudjelovali smo u kreiranju amandmana, pritiscima za promijenu članaka u 55 zakona, a kad se govori o nevidljivosti nevladinog sektora, organizacijama civilnog društva i nije cilj stvarati predstave, već utjecati na procese i mijenjati društvenu stvarnost", rekla je Sarnavka.
Veleposlanik SAD-a Robert Bradtke je rekao da mu je izuzetno zadovoljstvo sudjelovati na konferenciji na kojoj udruga B.a.B.e. predstavlja rezultate istraživanja koje potvrđuje važnost organizacija civilnog društva da motiviraju i aktiviraju građane na sudjelovanje u procesima i inicijativama važnim za razvoj demokracije. To se istraživanje nadovezuje i na pomoć koju Vlada SAD-a od 1993. pruža za programe demokratizacije u Hrvatskoj, za što je osigurala 12 milijuna dolara.
Partnerstvo između Vlade i nevladinih udruga nije lagano, ali smo svjesni da zajednički možemo djelotvorno utjecati na važne društvene promjene i razvoj, rekao je Bradtke te naveo da činjenica da su na konferenciji nazočni predsjednik Mesić i potpredsjednica Vlade Kosor potvrđuje da su na području suradnje javnog i neprofitnog sektora u Hrvatskoj postignuti važni rezultati.