FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nakon ulaska u EU, značajne promjene za financijsko tržište

ZAGREB, 26. rujna 2006. (Hina) - Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju i Europsku monetarnu uniju tržište financijskih usluga doživjet će značajne promjene, istaknuto je na konferenciji o pregovorima Hrvatske s Europskom unijom na području finacijskih usluga.
ZAGREB, 26. rujna 2006. (Hina) - Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju i Europsku monetarnu uniju tržište financijskih usluga doživjet će značajne promjene, istaknuto je na konferenciji o pregovorima Hrvatske s Europskom unijom na području finacijskih usluga.

Te promjene bit će rezultat integracije hrvatskog tržišta financijskih usluga s tržištem Unije, što donosi veću konkurenciju, ali i veću slobodu u kretanju kapitala u i iz Hrvatske, te smanjenje privilegija javnog sektora u pristupu izvorima financiranja, rečeno je na skupu u organizaciji tvrtke Infoarena.

Osim što će se morati prilagoditi većoj konkurenciji i poslovanju na jedinstvenom tržištu Unije, tvrtke i financijske institucije u Hrvatskoj morat će svladati obimnu financijsku regulativu EU-a.

Hrvatska se mora pripremiti za te procese, pa je u planu izmjena 13 zakona koji reguliraju financijski sektor, rekao je zamjenik guvernera Hrvatske narodne banke Boris Vujčić. Neki od tih zakona su Zakon o bankama, Zakon o osiguranju i Zakon o tržištu vrijednosnih papira.

Provedba EU regulative financijskog tržišta traži i jačanje administrativnih sposobnosti Ministarstva financija, Hrvatske narodne banke, Državnog zavoda za statistiku, Hanfe i drugih institucija koje sudjeluju u regulaciji financijskog tržišta, dodao je Vujčić.

Uz zakonodavnu prilagodbu pred Hrvatskom je i ispunjavanje maastrichtskih kriterija o udjelu proračunskog deficita u BDP-u manjem od tri posto, te udjelu javnog duga u BDP-u od najviše 60 posto.

Prema riječima državnog tajnika u Ministarstvu financija Ante Žigmana, Hrvatska dobro napreduje u ostvarenju tih kriterija, a uspjet će ih potpuno ostvariti uz fiskalnu disciplinu i transparentnu fiskalnu politiku.

Kriteriji o udjelu proračunskog deficita i javnog duga jednaki su za sve zemlje koje žele stupiti u Europsku monetarnu uniju i uvesti euro i nužni su kao minimalni standardi za funkcioniranje financijskog sustava Unije, pa se nikako ne mogu okarakterizirati kao politički, dodao je Peter Grasmann iz Europske komisije.

Uz opće smjernice ekonomske i fiskalne politike EU-a, na konferenciji o pregovorima Hrvatske s Europskom unijom na području finacijskih usluga, raspravlja se i o promjenama koje će biti posljedice primjene smjernice EU-a o kapitalnim zahtjevima, smjernice o tržišno-financijskim instrumentima te o novostima u industriji osiguranja.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙