Njujorški Dow Jones indeks spustio se u tome razdoblju 0,6 posto, na 11.508 bodova. Tehnološki Nasdaq potonuo je 0,8 posto, na 2.219 bodova.
Cijene dionica od početka mjeseca snažno su rasle, a Dow Jones je bio na putu ostvarivanja najvećeg skoka vrijednosti u rujnu u zadnjih osam godina, kako su cijene nafte oslabile za više od 15 posto s rekordnih srpanjskih razina. Međutim, ostvareni cijena dionica u tradicionalno turbulentnom rujnu dao je razloga ulagačima da započnu dobitonosne prodaje.
Potkraj tjedna iskrsnule su i zabrinutosti vezane uz gospodarske izglede nakon što je američka središnja banka Fed u Philadelphiji objavila pad indeksa poslovne aktivnosti u rujnu. "Mislim da više nije pitanje je li gospodarstvo usporava rast, već koliko brzo. Indeks Feda smanjen je mnogo više nego se očekivalo. To je znak da proizvođači smanjuju aktivnosti, vjerojatno u očekivanju usporavanja osobne potrošne", kazao je Neil Wolfson, predsjednik Wilmington Trust Investment Managementa.
Od većih gubitnica ističe se dionica tehnološke kompanije Hewlett-Packarda, koja je potonula 5,2 posto. Razlog tome bila su novinska izvješća da je izvršni direktor kompanije Mark Hurd bio mnogo više upleten u internu istragu oko curenja informacija iz upravnog odbora u medije nego se ranije mislilo.
Ta kompanija suočena je sa skandalom zbog istrage koju je vodila među svojim zaposlenicima i novinarima, zbog čega je svoju ostavku morala dati i predsjednica upravnog odbora Patricia Dunn. Istragu o cijelom slučaju vode američka Komisija za vrijednosne papire te savezne vlasti Oslabila je većina tehnoloških dionica, pri čemu IBM-ova 2,2 posto, a Apple Computera gotovo jedan posto.
Među značajnijim gubitnicama bile su i dionice velikih industrijskih kompanija, poput proizvođača teške građevinske opreme Caterpillara i industrijskog konglomerata Honeywell Internationala. Njihove dionice pojeftinile su 2,7 odnosno 0,7 posto.
Opasnost od oštrog 'prizemljenja' najvećeg svjetskog gospodarstva pokvarila je i raspoloženje ulagača na europskim burzama, tako da su najvažniji burzovni indeksi nakon dobitaka kojima su ostvarili najviše razine u zadnjih četiri mjeseca, kraj tjedna dočekali s gubitcima od otprilike visini jedan posto. Londonski Ftse indeks završio je trgovanje u petak na 5.822 boda, a frankfurtski DAX na 5.883 boda.
Raspoloženje ulagača pritisnuli su strahovi od mogućeg usporavanja aktivnosti u američkom gospodarstvu nakon što je indeks podružnice američke središnje banke Fed u Philadelphiji signalizirao da najveće svjetsko gospodarstvo moguće gubi na zamahu više nego što većina ekonomista misli. "Val pesimizma prekrio je tržište nakon Fedova izvješća", ocijenila je ekonomistica u CM-CIC-u Valerie Plagnol.
Od značajnijih gubitnika izdvaja se nizozemski telekom KPN, čije su dionice oslabile 1,8 posto, nakon što je svoj preostali udjel od osam posto prodala nizozemska vlada. Oslabile su i dionice ostalih pripadnika telekom sektora, pri čemu je njihov prosječan pad iznosio 1,3 posto. Dan ranije cijene telekom dionica zabilježile su najviše razine u zadnja četiri mjeseca, ojačavši u prosjeku za gotovo tri posto.
Gubitnika je bilo i u sektoru maloprodaje, pri čemu su približno jedan posto oslabile dionice britanskog i francuskog lanca maloprodaje Tesco i Carrefour pošto im je investicijski rejting snizio J.P.Morgan.
Dionice rudarskih kompanija pak ubrzano su gubile na cijeni jer bi usporavanje globalnog gospodarskog moglo smanjiti potražnju za kovinama. Dionica Anglo Americana oslabila je za tri posto, povukavši za sobom i ostale dionice u tome sektoru.
Indeks Tokijske burze Nikkei istodobno je potonuo 1,5 posto, na 15.635 bodova - najnižu razinu u zadnjih šest tjedana.