Izaslanstvo Ine, predvođeno predsjednikom Uprave Tomislavom Dragičevićem, u suradnji s hrvatskim Veleposlanstvom u Pekingu boravilo je u Kini i Mongoliji od 13. do 20 rujna.
Inino izaslanstvo se tijekom boravka na Dalekom istoku susrelo s brojnim gospodarstvenicima i državnim dužnosnicima, te ostvarilo odlične temelje za buduću suradnju, ocjenjuju iz Ine.
Izdvajaju razgovore o poslovnoj suradnji s glavnim direktorom China National Oil and Gas Exploration and Development Corporation, tvrtke koja zapošljava više od milijun djelatnika. Hrvatska i kineska kompanija pronašle su obostrani interes u zajedničkom nastupu u zemljama u kojima Ina želi pokrenuti svoje poslove (Mauritanija, Kazahstan, Libija, Alžir, Sudan, itd.), navodi se u priopćenju.
Inino je izaslanstvo razgovaralo i s čelnicima velikih tvrtki, CNOOC i Sinochem.
INA je sa Sinochemom već imala uspješnu poslovnu suradnju, a razmatrane su mogućnosti njena nastavka. S novom suradnjom regulirao bi se postojeći dug Sinochema prema Ini, priopćili su iz Ine.
Domaćini Ininom izaslanstvu u Mongolija bili su predstavnici Ministarstva za naftu. INA je zainteresirana za dobivanje koncesija u toj državi, a obavljeni razgovori vrlo su dobar temelj za buduću poslovnu suradnju, navode iz Ine.
Mongolija, površine veće od 1,5 milijuna kvadratnih kilometara, zemlja je rijetke naseljenosti (ukupno 2,5 milijuna stanovnika) i vrlo je atraktivna za obnavljanje istraživanja nafte i plina.
Naime, u Mongoliji se s istraživanjima zastalo krajem 60-ih godina prošlog stoljeća, a sada se ponovo otvara u tom pravcu i privlači veći broj zapadnih naftnih kompanija, navode iz Ine.