Istraživanja se od prošle godine provode u okviru projekta hrvatske Vlade i Razvojne banke Vijeća Europe pod nazivom "Istraživanja, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar-Vučedol".
O tijeku istraživanja, koje bi u ovoj fazi trebalo trajati mjesec dana, toga arheološkog lokaliteta danas je izviješten i vukovarski gradonačelnik Tomislav Šota. On je sa zanimanjem razgledao prije dvije godine otvorenu novu sondu s vidljivim podnicama kuća i otpadnim jamama.
Predmet arheoloških istraživanja na Vučedolu je kultura naroda koji su to područje, udaljeno pet kilometara od Vukovara, naseljavali u razdoblju od 3500. do 2500. godine prije Krista.
Po riječima voditeljice ovogodišnjih arheoloških istraživanja na Vučedolu, Jacqueline Balen iz Arheološkog muzeja u Zagrebu, podnice vučedolskih kuća u prije dvije godine otvorenoj sondi pronađene su vrlo plitko, što do sada nije bio slučaj.
"Ove su kuće iznimno velike. Do sada smo uvijek nailazili na kuće veličine 6 puta 10 metara dok su ove otprilike 12 puta 10 metara", rekla je Balen. Dodala je kako su arheolozi između kuća naišli i na dva ukopana ljudska kostura od kojih je jedan, kako je utvrđeno, pripadao ženskoj osobi.
Također je najavila da bi ove jeseni trebali završiti arheološki radovi na sondi, čije je istraživanje počelo još 1987. godine dok bi do kraja arheoloških istraživanja, arheolozi na Vučedolu trebali istražiti još samo nekoliko sondi.
Gradonačelnik Vukovara Tomislav Šota izrazio je uvjerenost da će to arheološko nalazište, kao i cijeli taj lokalitet na kojemu se planira i izgradnja centra za znanstvena istraživanja, te niz radionica u kojima bi bila prikazana izrada predmeta iz prapovijesnog doba, sigurno biti turistički vrlo posjećeni, a trebali bi, kako je ocijenio, privući i velik broj svjetskih arheologa.
Istraživanja Vučedola zajednički provode vukovarski Gradski muzej, Odsjek za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Arheološki muzej u Zagrebu.