Svjetska vojna potrošnja u 2006. je procijenjena na 1.059 milijardi dolara (835 miljardi eura), što nadilazi najviše iznose postignute tijekom razdoblja Hladnog rata i gotovo je petnaest puta veća od međunarodne pomoći.
Taj porast vojnih proračuna je izazvao uzlet industrije naoružanja čijih je sto glavnih tvrtki u 4 godine doživjelo porast prodaja od 60 posto, sa 157 milijardi dolara 2000. na 268 miljardi dolara 2004. godine, precizira Oxfam.
Sjedinjene Države i zemlje Dalekog istoka su najodgovornije za taj porast vojnih potrošnji kojima se pridružuju i neke siromašne zemlje.
Oxfam dodaje da su Demokratska Republika Kongo, Ruanda, Sudan, Bocvana i Uganda udvostručile svoje vojne proračune između 1985. i 2000. Između 2002. i 2003. su Bangladeš, Nepal i Pakistan potrošili više za svoje vojske nego za zdravstvo.
Svake godine se povećava potrošnja za naoružanje i svake godine sukobi izazivaju sve više gladi i patnje, rekla je Bernice Romero, direktorica kampanje Oxfam international.
"Prodaje oružja ne uzrokuju sukobe, ali ih svakako pothranjuju i produžuju", dodala je. "Vrijeme je da svijet zauzda nekonrolirani val oružja u područjima rata. Moramo postići dogovor o Sporazumu o reguliranju trgovine oružjem u listopadu", zaključila je.
Oxfam se zalaže za potpisivanje takvog sporazuma. Rezolucija kojom se traži osnivanje skupine stručnjaka koji bi odredili primjenu sporazuma biti će predana povjerenstvu UN-a na sljedećoj generalnoj skupštini i listopadu.
(Hina) xtm ysl