Hrvatski pregovarači upoznat će Europsku komisiju sa stanjem hrvatskog zakonodavstva i do sada ostvarenom razinom usklađenosti s pravnom stečevinom Europske unije u ovom poglavlju.
Kako je priopćilo Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija (MVPEI), hrvatski će stručnjaci dati prikaz zakonodavnog okvira, financijskih davanja, administrativnog okvira, te dokumenata i istraživanja koje Hrvatska provodi u području razvitka i izgradnje prometnog i energetskog infrastrukturnog sustava.
Poglavlje Trans-europske mreže novo je poglavlje koje u prethodnom krugu proširenja nije postojalo, a odnosi se na suradnju unutar EU-a na razvijanju energetskih i prometnih mreža.
U EU-u se razvijanje infrastrukture smatra preduvjetom za jačanje socijalne kohezije, ostvarivanja unutarnjeg tržišta i homogenog razvitka.
Europska pravna stečevina u ovom poglavlju svodi se na jednu uredbu u kojoj su dana osnovna pravila za financijsko sudjelovanje EU-a u razvitku transeuropskih mreža te nekoliko odluka o smjernicama za njihovo definiranje.
Stoga u zakonodavnom smislu nema puno posla na usklađivanju. Od Hrvatske se očekuje da se postupno uključi u programe infrastrukturnog razvitka EU-a.