Na glavnoj manifestaciji Dana srca u nedjelju, 24. rujna, na zagrebačkom Trgu bana Jelačića, dvjestotinjak građana u dobi od 40 do 60 godina koji se dobrovoljno jave dobit će priliku da im medicinsko osoblje izmjeri faktore rizika, poput krvnog tlaka, težine itd. nakon čega će se njihov uzorak krvi i laboratorijski ispitati, najavio je na današnjoj konferenciji za novinare Predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva Davor Miličić.
Saborskim zastupnicima ta će se mjerenja obaviti u zgradi Sabora 28. rujna, a javnost će naknadno dobiti uvid u ukupne i usporedne podatke dviju testiranih skupina.
Građani će u nedjelju na glavnom zagrebačkom trgu od 10 do 13 sati moći obaviti konzultacije s kardiolozima, dobiti uputstva fizioterapeuta o tjelovježbi, kao i upute o zdravoj prehrani, a dijelit će se i jabuke, voda te zdravi mliječni proizvodi.
Slične manifestacije održavat će se u Rijeci, Splitu, Osijeku, Varaždinu i drugim većim gradovima.
Cilj je akcije upozoriti građane da se kardiovaskularne bolesti, od kojih umire 53 posto našeg stanovništva, mogu spriječiti promjenom rizičnog ponašanja, istaknuo je predsjednik Hrvatskog društva za aterosklerozu Željko Reiner.
Čak 80 posto srčanih i moždanih udara može se spriječiti uklanjanjem najbitnijih čimbenika rizika: nedovoljne tjelesne aktivnosti i prekomjerne težine, nezdrave prehrane, pušenja, visokog krvnog tlaka i stresa, navodi Reiner.
Hrvatski građani zasad premalo pažnje posvećuju uklanjanju tih rizika jer ih čak trećina puši, od četvero ljudi - troje ima prekomjernu težinu, svaki drugi nedovoljno se kreće, a prehrambene navike s unosom puno nezdravih masnoća također su loše.
Tako prosječan Hrvat, građanin mediteranske zemlje, pojede svega 7,8 kilograma ribe godišnje, što je na dnu ljestvice europskih zemalja, uključujući i one koje nemaju more. Malo se jede i voća, posebice agruma koji se, uz orašasto voće, smatraju dobrom prevencijom kardiovaskularnih bolesti, napominje Reiner.
Tijekom ovogodišnje akcije za Dan srca posebno će se upozoravati građane da je tjelesna aktivnost presudna za održavanje zdravlja srca: brzo hodanje od 30 minuta svaki dan smanjuje rizik bolesti srca za 18 posto a moždanog udara za oko 11 posto.