Simpozij je otvorio hrvatski veleposlanik Drago Štambuk koji je pozdravio nazočne japanske znanstvenike i sveučilišne profesore te brojnu publiku osvrnuvši se pritom na Teslin život i dostignuća.
Hrvatski veleposlanik nazvao je Teslu Leonardom da Vincijem novoga doba i genijem koji je postavio temelje teleautomatike, radija, bežičnog prijenosa energije i koji je, doslovce, osvijetlio svijet.
Nazvavši ga patriotom, kozmopolitom te jednim od najznačajnijih ljudi koje je Hrvatska dala svijetu, veleposlanik Štambuk iskazao je ponos zbog života i djela Nikole Tesle. Zahvalio je japanskim znanstvenicima na potpori boljem razumijevanju i primjeni Teslinih ideja i otkrića u Japanu, a na dobrobit cijeloga svijeta.
Na simpoziju, koji je održan 16. rujna, za publiku je demonstriran rad velike Tesline zavojnice te je pritom proizvedena impresivna munja koja je trajala nekoliko minuta.
Središnji znanstveni prilog dao je profesor Hiroshi Matsumoto, zamjenik rektora Sveučilišta u Kyotu, veliki zaljubljenik u Teslino djelo i prvi čovjek Japana na polju bežičnog prijenosa energije, te tvorac japanske strategije korištenja sunca u energetske svrhe.