"Na dobrim lokacijama vjetar može po trošku konkurirati korištenju ugljena i plina u proizvodnji struje", navodi se u studiji tih dviju grupacija.
Kako se nadalje navodi u toj studiji, u globalnom preusmjeravanju s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije, korištenje energije vjetra, koji je trenutno zaslužan za 0,8 posto svjetske opskrbe električnom energijom, raste brže od drugih obnovljivih izvora energije, kao što su solarni i geotermalni izvori te morske struje.
"Energija vjetra mogla bi zadovoljavati čak 29 posto svjetskih potreba za električnom energijom do 2030. pod uvjetom da postoji politička volja promicanja razvoja njegove uporabe u velikim razmjerima u kombinaciji s dalekosežnim mjerama učinkovitijeg korištenja energije", ističe se u tom istraživanju.
GWEC predstavlja 1.500 kompanija i drugih grupacija u više od 50 zemalja, među kojima su i General Electric, Shell, Vestas i Siemens.
Zbog visokih cijena nafte i zabrinutosti izazvanih globalnim zagrijavanjem, koje se uvelike pripisuje izgaranju fosilnih goriva u elektranama, tvornicama i automobilima, mnoge se zemlje sve više okreću čistim izvorima energije.
Vjetar je najatraktivniji alternativni izvor energije obzirom da je besplatan i da ga ima u svim zemljama, navodi se nadalje u tom izviješću, koje će biti objavljeno na konferenciji u Adelaideu, Australija. Korištenje solarnih izvora, primjerice, nema perspektivu u arktičkim zemljama po zimi.
Zemlje koje se za sada u najvećoj mjeri koriste energijom vjetra su Njemačka, Španjolska, Sjedinjene Države, Indija i Danska.