Spomenik, koji je osmislio akademski kipar Alem Korkut, predstavlja stilizirano svijeno jedro izrađeno u aluminiju, a uz njega je na posebnom spomen-obilježju istaknuto 269 imena stradalih i nestalih hrvatskih branitelja.
Otkrili su ga potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor i Mario Marković, sin poginulog hrvatskog branitelja Bože Markovića, pripadnika 113. šibenske brigade.
Spomenik je, na inicijativu udruga proizašlih iz Domovinskog rata, podigao Grad Šibenik.
"Da nije bilo hrvatskih branitelja i prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, ne bismo danas imali o čemu pregovarati, o ulasku u EU, jer ne bi bilo slobodne Hrvatske", rekla je Jadranka Kosor, dodajući da se nikomu ne smije dopustiti da istinu o Domovinskom ratu prekraja, mijenja ili falsificira, jer to je bio pravedan, obrambeni i osloboditeljski rat.
Istaknula je da država mora stati uz djecu hrvatskih branitelja, pomoći im u školovanju i osamostaljivanju, a roditeljima poginulih zahvalila je što su svoje sinove odgojili da budu branitelji Hrvatske.
Spomenik je blagoslovio šibenski biskup mons. Ante Ivas.
"Ne želimo u ovom spomeniku gledati prignute ili ponižene branitelje, kako bi to htjeli neki odavde do Haaga, koji ih optužuju kao zločince, već u ovom spomeniku želimo gledati val koji je pokrenula olujna snaga ljubavi prema svome domu i rodu", naglasio je mons. Ivas.
Nakon otkrivanja spomenika pod njega su stavljeni vijenci, a otvorena je i spomen-knjiga.
U povodu 15. obljetnice obrane Šibenika u Šibenskom kazalištu održana je svečana akademija, na kojoj su na razdoblje rujanskog rata 1991. podsjetili gradonačelnica Šibenika Nedjeljka Klarić, šibensko-kninski dožupan Goran Pauk te u ime udruga iz Domovinskog rata Marin Frkić.
Na inicijativu Udruge branitelja, invalida i udovica Domovinskog rata "Podravke", gradonačelnici Nedjeljki Klarić priznanje "Šibenik - grad junak Domovinskog rata" uručili su general Rahim Ademi i predsjednik Hrvatskog generalskog zbora Marinko Krešić.