Istaknula je i važnost činjenice da će se na tom zasjedanju prvi put birati hrvatski predstavnik u Vijeće guvernera IAEA na dvije godine. "Mislim da je bitno inzistirati na provedbi temeljnih ciljeva za garanciju korištenja nuklearnih tehnologija u miroljubive svrhe", rekla je ministrica Grabar Kitarović i dodala da Hrvatska smatra da aktivna suradnja, dijalog i pregovori o neširenju nuklearnog oružja nemaju alternative.
Od 1993. godine kada je postala članicom IAEA Hrvatska je razvila i provela brojne projekte tehničke suradnje koji obuhvaćaju široko područje primjene nuklearne tehnologije u medicini, sigurnosti radio- aktivnih izvora, zbrinjavanju radio- aktivnog materijala.
Za razdoblje od 2007. do 2008. Hrvatska je predložila pet novih projekata u vrijednosti od oko 900.000 dolara, koji će se provesti u Hrvatskoj u suradnji s IAEA-om. To su projekti u medicini, istraživanju podzemnih voda dalmatinskog područja i drugi.
Hrvatska je na zasjedanju Glavne konferencije IAEA podržala izjavu Europske unije u kojoj se ističe važnost te Agencije u širenju sigurnosti u svijetu, te se među ostalim, pozivaju zemlje na doprinos Fondu za istraživanja i dijagnostiku raka.
Američki i ruski predstavnici na plenarnoj sjednici istaknuli su da, u situaciji nedostatka energetskih izvora, veliku važnost ima uporaba atomske energije kao energetskog resursa, ali kako je naglašeno korištenje nuklearne energije ne smije voditi prema stvaranju nuklearnog oružja. SAD i Rusija, kako je rečeno, spremne su u sklopu "globalnog nuklearnog partnerstva" ponuditi nuklearno gorivo onim zemljama koje ga nemaju, ali isključivo za civilne svrhe.