Član Predsjedništva HDZ-a Vladimir Šeks, sudjelujući u radu te radionice, najavio je osnivanje vijeća koje će nadzirati provedbu nacionalnog programa za suzbijanje korupcije i predlagati mjere za njegovo izvršenje, te davati ocjene o učinjenom.
Istaknuo je da HDZ inzistira na poboljšanju organizacije Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) kroz osnivanje novih jedinica za borbu protiv korupcije, uključujući i internu korupciju unutar MUP-a.
Šeks je također govorio o potrebi izmjena zakona kojima bi se omogućilo oduzimanje nezakonito stečene imovine.
Ocijenio je da oporba forsira politizaciju korupcije, čime želi HDZ potisnuti u defanzivu.
"Svjesni smo da se smanjenje osjetljivosti prema korupciji osvećuje", rekao je Šeks, dodavši kako se u razdoblju od 1996. do 2000. godine smanjio prag osjetljivosti prema korupciji, što je rezultiralo gubitkom izbora i odlaskom HDZ-au oporbu.
Naglasio je kako se zato stranka (HDZ) "od 2000. do 2003. pripremala za antikorupcijsko djelovanje i vrijeme kada će HDZ ponovno formirati vladu".
Ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin rekao je da se policija uhvatila u koštac s organiziranim kriminalom, da istrage traju, ali da ne može govoriti o pojedinostima.
Član Predsjedništva stranke Andrija Hebrang rekao je da oporba izmišlja afere na račun HDZ-a.
No, istaknuo je, " najveća afera u vezi s Plivom, dogodila se 2002. godine kada je tadašnja vlast prodala osam posto Plivinih dionica bez znanja javnosti, i kada je njihova cijena bila 243 kune".
"Tako je (bivša Račanova) Vlada oštetila državu za oko četiri milijarde kuna, kada se uzme u obzir razlika u cijeni dionica, s obzirom na današnju, kao i izgubljena dobit i kontrolni paket dionica", rekao je Andrija Hebrang.
Osim radionice o borbi protiv korupcije i organiziranoga kriminala, na današnjem radnom HDZ-ovom stranačkom skupu skupu u Karlovcu održane su i radionice o fiskalnoj politici, poljoprivredi i gospodarstvu te javno-privatnom partnerstvu, o zaštiti okoliša i infrastrukturi, o populacijskoj politici i braniteljima, o pregovorima s Europskom unijom (EU) i predpristupnim fondovima, o kulturi, školstvu i znanost, te radionica o E-Hrvatskoj - elektroničkom povezivanju državne uprave.
Na skupu HDZ-a sudjelovalo je oko 900 izaslanika, među kojima i članovi Vlade, na čelu s premijerom Sanaderom, župani, gradonačelnici, načelnici općina iz redova HDZ-a, te brojni stranački dužnosnici.