Nedvojbeno je iskazana politička volja da nadležna državna tijela poduzmu sve u kaznenom progonu gospodarskog kriminala, te organiziranog kriminala i korupcije, a od svih tijela je zatraženo da sa svoje strane žurno postupaju u tim predmetima, kazao je Bajić na zajedničkoj konferenciji za novinare DORH-a, MUP-a i Državne uprave za reviziju.
Bajić je rekao da je državni vrh podržao zahtjeve za materijalnim i kadrovskim jačanjem državnog odvjetništva i policije te zakonske izmjene koje bi trebale omogućiti učinkovitiju borbu s novim oblicima organiziranog kriminala.
Bitnu ulogu u toj borbi, po njegovim riječima, trebao bi imati i skorašnji novi Zakonik o kaznenom postupku koji, među ostalim, predviđa ukidanje sudske istrage. Istragu bi ubuduće provodila policija i državno odvjetništvo, a zakonitost prikupljanja dokaza kontrolirali bi suci.
Bajić je ustvrdio da je glavni problem u progonu kriminala sporost postupka, čime se, kako je rekao, dovodi u pitanje sve što policija i državna odvjetništva naprave.
Kazao je i da je na jučerašnjem sastanku istaknuta potreba za izmjenama poreznih propisi i kadrovskog jačanja Ministarstva financija te uvođenja poreznih i imovinskih kartice jer je to, kako je rekao, preduvjet za borbu protiv korupcije.
Na upit što je s istragom o porijeklu novca i financijerima bijeg generala Ante Gotovine, što je i dio Akcijskog plana, Bajić je kazao da policija i Porezna uprava nisu stali s istragom u tom slučaju, no nikakve pojedinosti nije želio otkriti.
Na novinarsku tvrdnju da se sastanak u Banskim dvorima 'poklopio' s dolaskom izvješća Europske komisije u kojemu se Hrvatskoj zamjera da se bavi korupcijom na nižim razinama, te da nitko iz viših političkih struktura nikada nije odgovarao ravnatelj USKOK-a Dinko Cvitan priznao je da su na tom području slabiji rezultati, no istaknuo je da USKOK provjerava sve što stigne do njega.
"Nema zaštićenih u ovoj državi", kazao je Cvitan, izrazivši nadu da će javnost uskoro vidjeti još bolje rezultate u suzbijanju korupcije i organiziranog kriminala. Istaknuo je da je za u toj borbi nužna međunarodna suradnja te suradnja svih državnih tijela. Tako je najavio da će USKOK-u uskoro biti dostupna baza podataka Ravnateljstva policije te da je cilj stvaranje svojevrsne baze podataka organiziranog kriminala.
Cvitan je ustvrdio da nije dovoljno samo osuditi sudionike organiziranog kriminala, ako oni zadrže nezakonito zarađenu imovinu te da stoga treba provoditi i financijske istrage.
Glavna državna revizorica Šima Krasić kazala je da je njezin Ured proveo reviziju pretvorbe i privatizacije više od 85 posto društvenog kapitala, te da u velikom broju taj proces nije proveden zakonito. No, naglasila je da se brojne nezakonitosti zbog manjkavosti zakona nisu mogle okvalificirati kao kaznena djela, pa time niti kazneno sankcionirati.
I Krasić i Bajić su istaknuli da u slučaju neproduljenja roka trajanja Zakona o reviziji pretvorbe i privatizacije, o čemu je državni vrh jučer postigao dogovor, ne znači i da će tijela progona stati s istragama o nezakonitostima u pretvorbi i privatizaciji.
Ravnatelj policije Marijan Benko kazao je da se u prvih osam mjeseci ove godine bilježi gotovo devetpostotni porast broja kaznenih djela iz gospodarskog kriminala.