U otvorenom pismu Schwarz-Schillingu Silajdžić je upozorio da vlasti u Banjoj Luci i Beogradu planiraju donošenje ovakvog dokumenta na način koji predstavlja ozbiljno kršenje Daytonskog sporazuma.
"Za takvu vrstu sporazuma nisu nadležni entiteti pa tako ni RS... To je izvorna ustavna nadležnost Predsjedništva BiH i države BiH s obvezom potvrđivanja ovakvog sporazuma od strane Parlamenta BiH", naveo je Silajdžić.
Potpisivanje sporazuma o posebnim odnosima sa Srbijom najavio je prošlog tjedna predsjednik RS Dragan Čavić tijekom posjeta Beogradu a usuglašavanje između Banje Luke i Beograda obavljeno je bez konzultiranja vlasti u Sarajevu.
Potpisivanje tog dokumenta trebalo bi slijediti već 26. rujna, a Čavić je objasnio da je potrebno da se odnosi RS sa susjedima ponovno urede nakon što se Crna Gora izdvojila iz državne zajednice sa Srbijom.
Pravo na uspostavu posebnih paralelnih odnosa sa susjednim državama entiteti u BiH dobili su kao sastavni dio Daytonskog sporazuma.
Hrvatska je međutim od takvih odnosa s Federacijom BiH jednostrano odustala nakon promjene vlasti 2000. godine smatrajući ih neprimjerenim politici koja podupire cjelovitost i integritet države BiH.
Vlasti RS i Srbije nastavile su međutim inzistirati na održavanju posebnih odnosa uz obrazloženje da je to u interesu srpskog naroda.
Tijekom predizborne kampanje najviši dužnosnici RS opetovano su istupali s tezama o mogućem izdvajanju RS iz BiH i pripajanju Srbiji.