"Pravo na samoodređenje i odcjepljenje u jednoj državi može biti uređeno samo ustavom te države. Aneks četiri Daytonskog sporazuma je Ustav BiH u kojem to pravo nije definirano", rekao je Čavić.
Prema njegovoj ocjeni, nitko u međunarodnoj zajednici nema namjeru ozbiljno dovesti u pitanje postojanje srpskog entiteta u BiH definirano Daytonskim sporazumom, jer bi posljedice takvog čina bile katastrofalne.
"Nikome ne pada na pamet rušiti daytonske temelje zato što zna da će zapaliti fitilj u srcu Balkana i proizvesti eksploziju koju više nitko neće moći kontrolirati", kazao je predsjednik RS.
Po njegovim riječima "referendum u RS bi, ipak, bio demokratski odgovor na jednostrano rušenje Dayonskog sporazuma, s koje god strane ono bilo izvršeno - u samoj BiH ili od strane međunarodne zajednice".
"Odstupanje od Daytonskog sporazuma bilo bi odlazak u predratno stanje i vraćanje RS u status države. Najdemokratskiji i najmirniji način za to je referendum, ali se s referendumom neće pomiriti ni Bošnjaci ni Hrvati, posebice Bošnjaci koji imaju potpunu identifikaciju s državom i smatraju je svojim ekskluzivnim pravom", kazao je Čavić za RTS.
Kako je istaknuo, temelji Daytonskog sporazuma mogu se mijenjati samo unutarnjim sporazumom u BiH, a Srbi se ne žele odreći prava koja su stekli tim dokumentom.
Čavić je izrazio uvjerenje da će se međunarodna administracija iz BiH povući u bliskoj budućnosti kako bi omogućila nastavak integriranja te države u EU.
Njegovo je uvjerenje da se, "ako međunarodna zajednica želi opstanak BiH kao cjelovite države, u budućnosti neće ugrožavati pravo Srba na vlastiti entitet u okviru te države".
"BiH je zemlja u kojoj se dogodila nacionalna separacija. To je zemlja u kojoj postoje etnički monolitni teritoriji, to je način i realnost s kojom se mora živjeti ako se BiH želi sačuvati. Tko ne shvaća tu realnost stvara uvjete da BiH više ne bude država, odnosno da se raspadne", rekao je predsjednik RS.