Tom je prigodom predstavljen i projekt izgradnje Središnje županijske zone za zbrinjavanje otpada "Marišćina" i Plan gospodarenja otpadom u Primorsko-goranskoj županiji.
Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Vinko Mladineo rekao je da je Sporazum osnova za izgradnju zone za zbrinjavanje otpada "Marišćina", na kojoj će se odlagati otpad prikupljen u gradovima i općinama Primorsko-goranske županije.
U sklopu toga projekta, na području općine Viškovo nedaleko od Rijeke, na površini od 42,5 hektara, bit će izgrađeni radna zona za prihvat i obradu otpada, odlagališni prostor za neiskoristivi dio otpada i nadzorni sustav.
Novi sustav moći će prihvatiti 76.102 tone kumunalnog otpada na godinu i trebao bi riješiti problem odlaganja otpada u cijeloj županiji, posebice na otocima, te problem "divljih" odlagališta.
Poslove pripreme izgradnje zone obavlja poduzeće Ekoplus, koje su osnovali Županija, grad Rijeka i komunalno društvo "Čistoća". Prva faza obuhvaća pripremu, otkup zemljišta i izgradnju dijela objekata, a očekuje se da će sve tri faze i ukupna ulaganja stajati oko 62 milijuna eura.
Fond za izradu stručno-tehničke dokumentacije, istražne radove i studije utjecaja na okoliš "Marišćine" do sada je izdvojio 30 milijuna kuna.
Također, Fond je odobrio bespovratnih 157 milijuna kuna za sanaciju deset neuređenih odlagališta komunalnog otpada u Primorsko-goranskoj županiji, a za sanaciju triju odlagališta opasnog otpada još 40 milijuna kuna.
Govoreći o nacionalnoj Strategiji gospodarenja otpadom, Mladineo je naveo da se planira izgradnja 17 županijskih centara za zbrinjavanje otpada. Izgradnja prvoga počela je u Šibensko-kninskoj županiji, za što je Fond do sada izdvojio šest milijuna eura.
Mladineo je rekao da će izgradnja svakoga centra stajati od 15 do 70 milijuna eura, ovisno o količini otpada i veličini sustava.
Izgradnju centralnih zona za zbrinjavanje otpada financirat će Fond, jedinice lokalne i područne uprave i samouprave, a veći dio novca očekuje je iz pretpristupnih europskih fondova.
Ostala ulaganja u centre bit će putem javno-privatnog partnerstva, odnosno davanjem koncesija za korištenje zona za zbrinjavanje otpada. Nakon isteka koncesije, zone za zbrinjavanje otpada postat će vlasništvo lokalnih jedinica.