Skupu su bili nazočni dužnosnici Zadarske županije, gradova i općina u Zadarskoj županiji i ostalih institucija.
Na sjednici je bilo riječi o obvezama Vlade kad je riječ o nacionalnoj strategiji povratka, a posebice na područjima od posebne državne skrbi u Zadarskoj županiji.
Voditelj misije OESS-a Jorge Fuentes je rekao da je razlog što se ovaj sastanak održava u Zadru to što se u zadarskom zaleđu događaju incidenti u povratku izbjeglica.
On je ocijenio kako ono što se dogovori na nacionalnoj razini oko povratka izbjeglica, često zapinje na lokalnim razinama jer se ne provode odluke i programi.
Istaknuo je da se nedavno susreo s premijerom Ivom Sanaderom koji ga je izvijestio da Vlada RH već počinje s programom zbrinjavanja bivših nositelja stanarskog prava te da će do kraja godine Vlada kupiti ili izgraditi 400 stanova za takve povratnike, što je dio nedavno usvojenog Vladinog programa o izgradnji ili kupnji oko 4.000 stanova za zbrinjavanje povratnika koji su nekad imali stanarsko pravo.
Državni tajnik u Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka Damir Špančić govorio je o Vladinim programima revitalizacije područja od posebne državne skrbi. Vlada je jasno i transparentno osigurala projekte povratka i stambenog zbrinjavanja za razliku od susjednih zemalja, Srbije i Bosne i Hercegovine kod kojih se ne može vidjeti koliko ulažu u takve programe, rekao je Špančić.
Samo prošle godine Vlada RH je utrošila 2,3 milijarde kuna u programe povratka, obnove i izgradnje infrastrukture na područjima posebne skrbi, a ove godine će utrošiti 2,1 milijardu kuna.
Problem tih područja je, po Špančićevim riječima, niska zaposlenost kao i miniranost površine. Cilj Vlade je tu pokrenuti projekte obiteljskih gospodarstava i tako omogućiti zapošljavanje i razvoj, rekao je Špančić.
Po njegovim riječima ovo je vrlo složen proces, a Zadarska županija je dobar primjer obnove infrastrukture na tim prostorima.
U svakom slučaju povratak izbjeglica je prioritet ove Vlade, rekao je Špančić. Do kraja 2006. namjera je Vlade stvoriti uvjete za povratak svih građana nakon što je obnova kuća gotovo u cijelosti završena. Želimo zaokružiti to pitanje.
Državni tajnik Špančić je podsjetio da je hrvatska država od svršetka rata do danas obnovila 138 tisuća obiteljskih kuća u što je uloženo više od 15 milijardi kuna.