FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Vukovar: okrugli stol o ekshumacijama i indentifikacijama

VUKOVAR, 13. rujna 2006. (Hina) - Pomoćnik ministrice obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti pukovnik Ivan Grujić izjavio je danas u Vukovaru da je "za uspješno traženje nestalih osoba potrebna politička volja, a ona u Hrvatskoj postoji ne samo deklarativno već i stvarno".
VUKOVAR, 13. rujna 2006. (Hina) - Pomoćnik ministrice obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti pukovnik Ivan Grujić izjavio je danas u Vukovaru da je "za uspješno traženje nestalih osoba potrebna politička volja, a ona u Hrvatskoj postoji ne samo deklarativno već i stvarno".

Pukovnik Grujić rekao je to sudjelujući na okruglom stolu koji je o temi ekshumacije i indentifikacije u regiji organizirala Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih lica s prostora bivše Jugoslavije.

Okruglom stolu nazočili su i predstavnici Komisija za nestale osobe Srbije i BiH, Međunarodnog odbora za nestale osobe iz Sarajeva te Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja.

Govoreći o procesu traženja nestalih osoba u Hrvatskoj, pukovnik Grujić je na konferenciji za novinare nakon okruglog stola naglasio kako je na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još 1131 osoba, podsjetivši kako je 1991. na tom popisu bilo više od 18.000 osoba.

Napomenuo je i da Republika Hrvatska "traga i za 909 osoba nestalih 1995." te da "one ne moraju nužno biti srpske nacionalnosti".

Imena svih nestalih osoba s područja Republike Hrvatske bit će objavljena u knjizi koju će uskoro izdati Međunarodni odbor Crvenog križa, što je ta organizacija već učinila za BiH. Podatci koji će biti objavljeni u toj knjizi u potpunosti podudaraju s podatcima koje je o nestalim osobama na svom području prikupila Hrvatska, rekao je pukovnik Grujić.

Predstojnik srbijanskog povjerenstva za nestale osobe Gvozden Gagić rekao je da Srbija još traga za 440 u ratu nestalih državljana te za oko 900 osoba srpske nacionalnosti hrvatskog državljanstva. "Još je oko 800 osoba koje se ne nalaze ni na jednom popisu i u tijeku je provjera podataka o njihovu nestanku", dodao je.

Ocijenio je da je proces traženja nestalih osoba s područja bivše Jugoslavije u zadnje vrijeme zastao.

Nezadovoljstvo brzinom traženja nestalih osoba izrazio je i Milan Ivančević iz Kancelarije za traženje zarobljenih i nestalih lica Republike Srpske, rekavši da je do sada riješena sudbina tek 50 posto nestalih osoba s područja bivše Jugoslavije. Po podatcima koje je iznio, na području BiH nestalima se vodi oko 30.000 osoba, a do sada je na području te države ekshumirano 16.000 osoba. Od njih je 12.000 indentificirano, a 4000 se vodi pod nepoznatim indentitetom.

"Međunarodna komisija za nestale osobe iz Sarajeva još nije zadovoljna rezultatima u traženju nestalih osoba", izjavio je njezin predstavnik, Jeffrey Buenger. Dodao je kako će to povjerenstvo nastaviti s političkim pritiscima na sve sudionike u procesu traženja nestalih osoba kako bi se on ubrzao.

Predsjednik Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ivan Pšenica ocijenio je da je "problem nestalih osoba u prvom redu obiteljski problem iz kojega mora biti u potpunosti isključena politika".

"Iluzorno je očekivati od obitelji koja 15 godina iščekuje da sazna sudbinu svojih najmilijih, da bude zadovoljna. Mi smo izrazito nezadovoljni stanjem u traženju nestalih osoba", kazao je Pšenica.

Istaknuo je kako je "unatoč potpisanim sporazumima o suradnji u riješavanju pitanja nestalih osoba između Republike Hrvatske, Srbije i BiH, ostalo nedorečeno postoji li način da onaj koji opstruira sporazum bude barem opomenut ako ne i kažnjen".

U zaključcima s okruglog stola, koji su razdijeljeni na konferenciji za novinare, traži se uz ostalo, poštivanje sporazuma koje su o procesu traženja nestalih osoba potpisale države u regiji, zajedničko utvrđivanje planova ekshumacija i indentifikacija uz sudjelovanje obitelji, mjerodavne se ustanove pozivaju da spriječe premještanje grobnica i uništavanje tragova počinjenih zločina te kazne one koji su počinili zločine.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙