Ministrica je Morrisa upoznala s hrvatskim iskustvom u nošenju s posljedicama rata, te istaknula spremnost RH na povećanje trenutne humanitarne i razvojne pomoći, u skladu s potrebama i raspoloživim sredstvima koje posjeduje, stoji u priopćenju.
Kazala je kako će se Hrvatska, kao zemlja kandidatkinja za punopravno članstvo u Europskoj uniji, u određivanju zemljopisnih i tematskih prioriteta voditi principima definiranima od strane Unije i iskustvima njezinih članica.
Morris je na susretu s hrvatskom ministricom predstavio aktivnosti koje provodi Svjetski program za hranu, najveća međunarodna organizacija u svijetu za dostavu humanitarne pomoći u hrani, s proračunom od 2,9 milijardi USD u 2004. godini i dobrovoljnim prilozima.
Svjetski program za hranu je jedna od glavnih agencija Ujedinjenih naroda zaduženih za ostvarenje Milenijskih razvojnih ciljeva, a njegove djelatnosti uključuju: operacije u kriznim područjima, produžene humanitarne operacije, posebne i razvojne operacije, pružanje pomoći žrtvama prirodnih nepogoda (suša, potres, tsunami), izbjeglicama i raseljenim osobama, skupinama pogođenim glađu i siromaštvom, te ženama.
Hrvatska je 1999. godine uputila Svjetskom programu za hranu humanitarnu pomoć u obliku jednokratne pomoći u hrani za krizno područje Kosova i Makedonije, a projekt je ostvarila Gospodarska uprava Ministarstva vanjskih poslova RH. Također je 2005. godine pružila humanitarnu pomoć za stradale od tsunamija, te za stradale od potresa u Pakistanu. Hrvatska je putem Crvenog križa nedavno uplatila i novčani iznos za pomoć Libanonu.