FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Udruga Naše more traži uvođenje reda u uzgoj tune

ZAGREB, 13. rujna 2006. (Hina) - Predsjednik udruge "Naše more" Vladimir Vuletin danas je na konferenciji za novinare zatražio uvođenja reda i poštivanje zakona u uzgajalištima tuna u Splitsko-dalmatinskoj županiji, kao što je to riješila Zadarska županija.
ZAGREB, 13. rujna 2006. (Hina) - Predsjednik udruge "Naše more" Vladimir Vuletin danas je na konferenciji za novinare zatražio uvođenja reda i poštivanje zakona u uzgajalištima tuna u Splitsko-dalmatinskoj županiji, kao što je to riješila Zadarska županija.

Dva su uzgajališta tuna u Splitsko-dalmatinskoj županiji (kod otočića Klude između Drvenika i Trogira i na Bolskoj strani otoka Brača), a oba su preblizu obali i nisu na dovoljnoj dubini, rekao je Vuletin. Također je naveo problem ilegalnog izlova tuna te onečišćenja mora. Nakon što prestanu s izlovom ne čiste podmorje, a uzgajališta privlače i brojne galebove koji nanose štetu maslinicima, te morske pse, rekao je potpredsjednik udruge "Naše more" Mladen Alujević.

Vuletin je rekao da je poseban problem uzgajalište tuna Bepina Komerc d.o.o. iz Sutivana, za koje je Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva 26. svibnja ove godine donijelo rješenje o zabrani radova i uklanjanju protupravne gradnje, ali ga još uvijek nije uklonilo iako je istekao zakonski rok. Vuletin je rekao da je općina Milna Državnom odvjetništvu podnijela kaznenu prijavu protiv vlasnika tog uzgajališta tune.

Udruga "Naše more" dio je mreže ekoloških udruga s Jadrana "Plavi forum", koji je sa zabrinutošću primio podatke organizacije "Greenpeace" o problematici izlova i uzgoja tuna na Mediteranu. "Greenpeace" smatra da su zalihe tune u Mediteranu pred iscrpljenjem zbog ilegalnog izlova i lošeg upravljanja. U 2005. ulovljeno je oko 50.000 tona tune, ili 56 posto više od legalne kvote određene na 32.000 tona. Taj ilegalni izlov usko je povezan s pretjeranim kapacitetima uzgajališta tune, koje se nalaze u 11 mediteranskih zemalja i za 60 posto prelaze legalne kvote. Tuna uzgojena na tim uzgajalištima uglavnom je namijenjena japanskom tržištu i konzumira se kao sushi i sashimi.

Zbog svega toga "Plavi forum" će se uskoro obratiti Vladi i zatražiti reviziju i restrikciju dozvola i povlastica za kavezni uzgoj tuna na hrvatskoj obali Jadrana, rečeno je na današnjoj konferenciji za novinare. Dodatnim problemom smatraju što je u Hrvatskoj zbog visokih prihoda koji se ostvaruju kaveznim uzgojem tune došlo do naglog razvoja korupcije i drugih nezakonitih radnji o čemu najbolje svjedoči slučaj postavljanja tunogojilišta kod Bobovišča na otoku Braču. Negativna posljedica nepromišljenog razvoja kaveznog uzgoja tuna je i nestanak tržišta jeftine i kvalitetne jadranske srdele, koja umjesto u hrvatskim ribarnicama završava u kavezima za uzgoj tune zajedno sa uvoznim haringama, što potiče i razvoj "crnog" tržišta.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙