"Iznenađen sam i zabrinut", izjavio je premijer Prodi koji po izvješćima medija strahuje od moguće prodaje Telecom Italijina mobilnog operatera TIM-a inozemnim ulagačima zbog mogućeg osjetnog kresanja broja radnih mjesta.
U slučaju prodaje TIM-a Italija će biti jedina velika članica Europske unije bez nacionalnog mobilnog operatera. Uz TIM, najjači su mobilni operateri u Italiji britanski Vodafone i Wind koji je preuzeo egipatski ulagač Naguib Sawiris.
Prodijeva vlada strahuje da bi španjolska Telefonica mogla kupiti TIM, čime bi taj talijanski mobilni operater postao drugi veliki talijanski koncern kojeg je progutala španjolska kompanija, nakon što je u travnju španjolski cestovni operater Abertis najavio preuzimanje talijanskog Autostradea.
Sindikati se žestoko protive planovima za restrukturiranje Telecom Italije pa njegovi radnici planiraju do kraja rujna krenuti u jednodnevni štrajk, obrazlažući svoju namjeru tvrdnjom da nisu obaviješteni o restrukturiranju prije objave plana.
Šef Telecom Italije Marco Tronchetti Provera planira podijeliti kompaniju na dva dijela, na mobilnog i na operatera za fiksnu telefoniju. Kompanija je priopćila da nema konkretnu namjeru prodati odjel za mobilnu telefoniju, ističući u priopćenju objavljenom u utorak da nitko nije dobio nalog da se time pozabavi.
No, analitičari smatraju da je prodaja TIM-a neizbježna budući da se kompanija ubuduće namjerava snažnije usredotočiti na sektore širokopojasnog pristupa Internetu i multimedija.
Odvajanje mobilnog operatera predstavljalo bi ogromnu transakciju za telekomunikacijskog operatera čiji dugovi premašuju 41 milijardu eura. Talijanski su mediji kao mogućeg interesenta, uz španjolsku Telefonicu, naveli američki investicijski fond Carlyle Group.