Štrajku se, po tvrdnjama dopredsjednice Republičkog sindikata radnika Hrvatske Tanje Justić odazvalo osamdesetak posto radnika po cijeloj Hrvatskoj, dok se na prosvjednom skupu ispred sjedišta tvrtke, u zgradi Brodarskog instituta, okupilo njih pedesetak.
Sindikat tvrdi kako bi odaziv među tristotinjak radnika koliko ih je zaposleno u Eurest Croatia u Zagrebu bio i veći da na njih nije vršen pritisak, te da im nije zaprijećeno otkazima.
Prije četiri godine, 650 radnika neosnovnih djelatnosti (održavanja zgrada, čišćenja prostorija i restorana) Hrvatskih telekomunikacija, izdvojeni su u novo društvo Eurest Luxemburg, iza kojeg je stajala svjetski poznata i respektabilna kompanija Compass Group International.
Prilikom izdvajanja zajamčeno im je kako će tri godine zadržati prava kakva su imali prema Kolektivnom ugovoru za HT, a nakon što je ugovor istekao poslodavac je najprije izbjegavao započinjanje pregovora o novom Kolektivnom ugovoru. U siječnju je već bio održan jedan štrajk, no kada su pregovori započeli, poslodavac ih je počeo odugovlačiti.
Pregovarači su stranci, ne poznaju hrvatsko zakonodavstvo i ne znaju hrvatski jezik, istaknula je Justić i dodala kako sindikat traži da se u pregovarački tim imenuju kompetentne osobe, te da se Kolektivni ugovor potpiše do 1. listopada.
U suprotnom će biti organiziran višednevni štrajk i prosvjed ispred sjedišta kompanije u Luxemburgu, poručeno je s prosvjeda.
Nakon prestanka važenja Kolektivnog ugovora HT-a u kolovozu 2005. plaća radnika T-HT-a pala je za više od 25 posto, a od lipnja ove godine za dodatnih 20 posto, Radnici su ostali i bez regresa, božićnice, jubilarnih nagrada, uskršnjice, dodataka za popodnevni rad i drugoga.
Sindikati ističu kako im poslodavci sada nude daleko manja prava, kao što je manja osnovna plaća, isplata bonusa na kraju godine samo ako tvrtka ima novaca i ako radnik nije bio na bolovanju.
Primjerice električaru, kojem je netto plaća bila 5.000 kuna, sada je pala na 2.900, a kvalificiranom kuharu je s 4.200 spustila se na oko 2.600 kuna.
"Nismo Eurestova kolonija", "Hoćemo pregovore, a ne ultimatume", "Radnici nisu krivi za loše poslovne poteze" neke su od parola koje su danas izvikivali radnici.
Članovi uprave Eurest Croatia nisu se htjeli očitovati o zahtjevima štrajkaša, te nisu htjeli dati nikakvu izjavu za novinare.
(Hina) xkt yaz