Provedba tog projekta, kojeg sa 600 tisuća eura financira Europska unija, započela je u srpnju prošle godine, a twinning partner DKOM-a je Državna revizijska komisija Republike Slovenije, koja je i izdavač knjige.
Osnovni cilj projekta je doprinijeti razvoju i jačanju pouzdanog i transparentnog sustava javne nabave u Hrvatskoj, kroz institucionalno razvijanje DKOM-a, te postići što viši stupanj usklađenosti hrvatskih standarda s europskima.
Naime, kako je pojasnio predsjednik DKOM-a Goran Matešić, ta je komisija polusudbeno neovisno tijelo koje pruža pravnu zaštitu u postupcima javne nabave, odnosno odgovorno je za kontrolu zakonitosti postupaka kroz rješavanje žalbi.
Matešić je kazao kako u javnosti postoji percepcija o korumpiranosti sustava javne nabave, što je ponajprije posljedica nedostupnosti cjelovitih informacija o provedbi tih postupaka ili statistike o njihovoj provedbi.
Kako bi se podigla razina transparentnosti tih postupaka, na web stranicama DKOM-a objavljivat će se svi žalbeni postupci u cijelom tijeku postupka, kao i odluke komisije.
Ujedno, web stranica sadrži sve potrebne upute za ostvarivanje pravne zaštite u javnoj nabavi, odnosno svim raspoloživim pravnim lijekovima, a u svrhu educiranja svih strana u postupku.
Također, na stranicama DKOM-a mogu se naći i presude Europskog suda pravde iz tog područja koje, prema Matešićevim riječima, u većini slučajeva predstavljaju temelj zakonske regulative tog područja.
Knjiga "Pravna zaštita u postupcima javnih nabava" također bi, prema riječima dekana zagrebačkog Pravnog fakulteta Josipa Kregara, trebala pomoći u edukaciji sudionika u postupcima javne nabave, ali i u stvaranju pravne doktrine na tom području.