Podsjeća da je Jović koncem 2000. godine, u vrijeme kad je bio glavni urednik Slobodne Dalmacije, u nastavcima objavio svjedočenje nekad zaštićenog haaškog svjedoka, a tada već hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića, u postupku protiv generala Tihomira Blaškića. Interes javnosti za Mesićev nastup u Haagu bio je Jovićev glavni motiv.
"Poštujući svaki sud, pa tako i Haaški, pitamo se znači li presuda Josipu Joviću kraj dosegnutih medijskih sloboda u našoj javnosti i koliko uopće u Hrvatskoj novinar može ostvariti svoju profesiju", stoji u priopćenju koje je potpisao predsjednik Nezavisnog sindikata SD-a Ivan Ugrin.
Bivši glavni urednik "Slobodne Dalmacije" Josip Jović optužen je za ometanje pravde i kršenje naloga Haškog suda, zbog objave identiteta i iskaza zaštićenog svjedoka Stjepana Mesića prije šest godina te zbog toga što je nastavio objavljivati izvatke iz transkripta svjedočenja koje je svjedok iznio na zatvorenoj sjednici nakon što mu je Međunarodni sud naložio da prestane.
Pravila Haškog suda za nepoštivanje suda propisuju kaznu do sedam godina zatvora ili do 100.000 eura.
Jović nije bio prisutan izricanju presude jer je iskoristio pravo koje mu je dalo sudsko vijeće da se, ukoliko to želi, pismeno odrekne prava da bude prisutan u sudnici.
U srpnju ove godine, u završnim riječima, optužba je zatražila da se Jović proglasi krivim zbog objave iskaza zaštićenog svjedoka, dok je obrana pozvala suce da "ne udovolje optužnici, jer bi time zabranili svim novinarima na svijetu da informiraju javnost".
Hrvatski predsjednik Mesić bio je 1998. zaštićeni svjedok optužbe protiv bivšeg zapovjednika Operativne zone Središnja Bosna Tihomira Blaškića, a sud je te zaštitne mjere ukinuo prošle godine. Slobodna Dalmacija je transkripte njegova iskaza objavila u studenom i prosincu 2000. godine, kada je Mesić već bio predsjednik RH.
Haško je tužiteljstvo optužnicu protiv Jovića podignulo u rujnu prošle godine.