Pariški gradonačelnik Bertrand Delanoe je na svečanosti Ivana Pavla II. nazvao "glasnikom mira", objavio je AP.
"Je li ijedan papa prije njega imao toliko hrabrosti govoriti o pogreškama Crkve glede Holokausta, odnosa prema crncima, križarskim i drugim vjerskim ratovima?", upitao se glasno Delanoe, istaknuvši njegove "neumorne napore u izgradnji mostova između kršćanstva i islama".
No preimenovanje trga, koji je dosad nosio ime katedrale, izazvalo je snažne reakcije aktivista iz redova skupina koje se bore protiv širenja AIDS-a i simpatizera političke ljevice, od kojih je 200-tinjak prosvjedovalo protiv tog čina zbog snažnih stajališta pokojnog Pape protive uporabe kondoma, piše Reuters.
"Prosvjedujemo protiv (pariškog gradonačelnika ) Bernarda Delanoea. Ovo je njegova odluka. Glasovao je za davanje ovakve počasti čovjeku koji je za nas simbol milijuna mrtvih u svijetu", izjavila je Lucie Uzzeni, aktivistica Act Up-a, organizacije koja se bori za jačanje svijesti o AIDS-u, dok su neki drugi prosvjednici legli na tlo i kredom nacrtali obrise svojih tijela, pod lažnim uličnim natpisom "Trg žrtava AIDS-a".
Uz zvonjavu zvona Notre-Damea, natpisnu ploču s imenom "Trg Notre-Dame-Trg Ivana Pavla II., 1920-2005., pape (1978.-2005.)" otkrio je Delanoe u nazočnosti apostolskog nuncija Fortunata Baldellija, pariškog nadbiskupa Andrea Vingt-Troisa i njegovog prethodnika, kardinala Jean-Marie Lustigera.
Svečanost je u jednom trenutku nakratko narušila grupica ljudi koji su bacali letke u kojima se napada Ivan Pavao II., a policija je poslije priopćila da je privedeno "ukupno pedesetak ljudi", javio je AFP.
"Ovo odavanje počasti možda je neke uznemirilo. No laicizam, razdvojenost Crkve i države, čemu sam duboko odan, ni na koji način ne potiču takve osjećaje... Mislim da je poruka Ivana Pavla II. u velikoj mjeri bila univerzalna poput, recimo, slobode - slobode istočne Europe", rekao je Delanoe, nakon čga je uslijedio snažan pljesak većine okupljenih.