"Premda novine (Slobodna Dalmacija) navode da je na području Kaštela, Trogira i otoka Čiova proglašena epidemija, Služba za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo, koja je jedina za to mjerodavna, nije ju proglasila", ustvrdio je dr. Pelivan.
Zavod za javno zdravstvo redovito kontrolira čistoću i kakvoću mora i u slučaju kada se utvrdi onečišćenje, izdaje obavijest o zabrani kupanja na određenom dijelu mora, podsjetio je.
"Za to u ovom trenutku nema nikakva argumenta", kategoričan je dr. Pelivan.
Prema službenim podacima Zavoda, u posljednja tri mjeseca zabilježeno je oko 300 slučajeva febrilnih proljeva, što je jednako ranijim godišnjim prosjecima, naglasio je dr. Pelivan.
Zavod za javno zdravstvo, dodao je, poduzima sve mjere iz područja svoje odgovornosti i na to su područje upućeni epidemiološki timovi.
Voditelj Zaraznog odjela splitske Kliničke bolnice dr. Nikola Bradarić, koji je jučer prvi upozorio na navodnu epidemiju zaraze enterovirusom, nakon smrti trogodišnje Stefani Marinić s Čiova sa sličnim simptomima, tvrdi da je u bolnicu primljen veći broj osoba s temperaturom, proljevom i povraćanjem i to s područja od Kaštela do Marine. U splitskoj je bolnici hospitalizirano još dvoje djece sa sličnim simptomima čije je zdravstveno stanje za sada dobro.
"Prema svim simptomima vrlo se vjerojatno radi o virusnim bolestima", rekao je dr. Bradarić upozorivši da se "virus može dobiti kupanjem u moru, jer se nalazi svuda oko nas".
Dr. Pelivan, međutim, opovrgava mogućnost zaraze iz mora, jer, kako je rekao, "ti se proljevi prenose fekalno-oralnim putem, znači preko usta". "Moguće je zaraziti se i preko vode, ali nema dokaza da bi to bilo moguće preko mora", poručio je ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo.