Draghi se na godišnjoj skupštini bankovnog udruženja ABI založio za "za jače djelovanje tržišnih sila u bankovnom sektoru", potičući banke na širenje u matičnoj zemlji i inozemstvu. Pristojbe se moraju smanjiti a broj spajanja porasti, naglasio je Dragi po pisanju švicarskog dnevnog lista Neue Zuercher Zeitung (NZZ).
Milanski poznavatelji prilika u bankovnom sektoru očekuju da će ta inicijativa ove jeseni potaknuti val konsolidacija. Rascjepkana struktura sektora koji obuhvaća 780 banaka i relativno visoke pristojbe posljedice su njegove dugogodišnje izolacije.
U slučaju spajanja banke više ne podliježu strogoj obvezi izvješćivanja središnje Banca d'Italia a državne vlasti će ubuduće i poticati njihovo spajanje. Početkom devedesetih godina broj banaka smanjen je u okviru širokog vala privatizacije na 200 ali je taj proces potom zaustavljen.
Draghi ističe da talijanske banke moraju rasti i ako ih ne preuzimaju inozemne banke. Predsjednik talijanske agencije za tržišno natjecanje Antonio Catricala podupire stav guvernera, ističući da su "nakon prekomjerno duge pauze" spajanja banaka u Italiji sa stajališta tržišnog natjecanja dobra stvar.
Klima u talijanskom bankovnom sektoru bitno se promijenila i stvorene su pretpostavke za novi val konsolidacije, zaključio je u razgovoru za NZZ i predsjednik treće po veličini talijanske banke Sanpaolo-IMI Enrico Salza.
Njegova banka objavila je da želi poboljšati svoju poziciju u Italiji i inozemstvu te da čeka povoljne prilike. Za početak Sanpaolo-IMI će povećati udio u firentinskoj štedionici s 20 na 30 posto da bi je potom možda i u cijelosti preuzela a zainteresirana je i za najstariju europsku banku Monte dei Paschi di Siena.