Do podneva je euro izgubio 0,7 posto na vrijednosti prema dolaru, tako da stoji 1,2812 dolara. Oslabio je i 0,11 posto prema jenu, na 148,94 jena.
Njemački ekonomski institut ZEW izvijestio je o padu indeksa povjerenja ulagača u toj zemlji sa srpanjskih 15,1 na -5,6 bodova u kolovozu - najnižu razinu od lipnja 2001.
"Čini se da su institucionalni ulagači nervozni oko čitavog niza faktora, što se odrazilo na ZEW", rekao je Jeremy Streetch, valutni strateg pri Rabobanku.
Analitičari smatraju da se unatoč zabrinutostima ulagača Europska središnja banka (ECB) neće odustati od daljnjeg zaoštravanja monetarne politike u nastojanju da suzbije inflaciju. Trenutno ključna kamatna stopa u eurozoni iznosi 3,0 posto.
No, euro je trenutno na dobitku prema dolaru od početka godine za osam posto. Budući da jačanje eura negativno utječe na gospodarski rast jer čini izvoz iz eurozone skupljim, analitičari upozoravaju da bi to moglo usporiti zaoštravanje europske monetarne politike u budućnosti. Morgan Stanley procjenjuje da svako 3-postotno povećanje tečaja eura ima isti utjecaj na gospodarski rast kao i podizanje kamatnih stopa za pola postotnog boda.
Tečaj dolara do podneva je ojačao i 0,6 posto prema jenu i švicarskom franku. Tako se njime trgovalo po 116,23 jena i 1,23 franka. Britanska funta stoji 1,8886 dolara.