Dvanaest država dalo je načelni pristanak za sudjelovanje u snagama UN-a a to su Belgija, Njemačka, Francuska, Velika Britanija, Irska, Italija, Luksemburg, Poljska, Slovačka, Španjolska, Švedska i Češka, precizirali su diplomati. Međutim, oni su dodali da nikakva konačna odluka još nije donesena.
Kako javlja agencija AP, zemlje EU trebale bi pričekati ishod razgovora UN-a u četvrtak prije nego formalno objave pojedinosti sudjelovanja u snagama u Libanonu.
"Svi čine sve kako bi se rezolucija UN-a provela što je prije moguće. Zemlje članice (EU) kazale su da će biti u poziciji izjasniti se na koji će način sudjelovati u snagama nakon razgovora u UN-u i nakon što će imati specifične pojedinosti o konceptu operacije", rekao je diplomat.
Mandat postojećih snaga u Libanonu (UNIFIL) istječe 31. kolovoza, rekao je diplomat, nakon sastanka Odbora za vanjsku politiku i sigurnost EU.
Međutim, Izrael bi se mogao suprotstaviti uključivanju zemalja koje s njim nemaju diplomatske odnose u planirane snage UN-a u južnom Libanonu.
Malezija i Indonezija, primjerice, ponudile su svaka po 1.000 vojnika za Libanon. One nemaju diplomatske veze s Izraelom i snažno podupiru palestinsku stvar.
"Izrael je informirao UN...da neće prihvatiti da ni jedna zemlja koja s njim nema diplomatske odnose sudjeluje u snagama u južnom Libanonu", rekao je izraelski dužnosnik za Reuters.
Međutim, drugi je izraelski dužnosnik kazao: "Još nismo finalizirali naše stajalište...Moguće je da odnosi s Izraelom budu dio kriterija".