Vrijednost Nasdaqa porasla je 2,2 posto, na 2.115 bodova. Njujorški Dow Jones istodobno je dobio 1,2 posto na vrijednosti, završivši poslovanje na 11.230 bodova.
Cijene proizvoda američkih proizvođača porasle su u srpnju svega 0,1 posto. Podatak o blagom skoku inflacije potaknuo je kupovine dionica senzitivnih na izmjene kamatnih stopa, poput financijskih i tehnoloških kompanija.
Među vodećim dobitnicama bila je dionica investicijske banke JP Morgan Chasea, koja je ojačala 2,6 posto, te Citigroupa, 1,5 posto. U prosjeku su cijene bankarskih dionica poskupjele 1,66 posto.
"Nakon izuzetno dobrih tromjesečnih korporativnih zarada, tržišta su dobila snažni poticaj od podatka da je inflacija niska", ocijenio je raspoloženje na tržištu David Sowerby, menadžer pri brokerskoj tvrtki Loomis Sayles. Očekuje se da će zarade kompanija u drugom ovogodišnjem tromjesečju u prosjeku biti 12,5 posto veće.
Porastao je i apetit ulagača za tehnološkim dionicama. Najprivlačnija je bila dionica računalne kompanije Dell, čija je cijena poskočila četiri posto, nakon što je uprava kompanije objavila kako ne očekuje da će povlačenje baterija za notebook-ove utjecati na njihovo poslovanje.
"Tehnologija je ciklična industrija i također bi trebala osjetiti koristi ako američka središnja banka odluči da u iduća dva mjeseca nema potrebe za podizanjem kamatnih stopa", dodao je Sowerby.
Cijene europskih dionica dosegnule su najviše razine u zadnja tri mjeseca, ponajviše zbog dobitaka u tehnološkom sektoru. Pritom je londonski Ftse indeks ojačao 0,5 posto, na 5.898 bodova. Frankfurtski DAX dobio je 1,5 posto na vrijednosti, dosegnuvši 5.777 bodova.