Europska komisija dostavila je u utorak Vijeće EU-u nacrt zajedničke pregovaračke pozicije EU-a za to poglavlje, koje je onda proslijeđeno Radnoj skupini Vijeća za proširenje. Ta je Radna skupina sastavljena od predstavnika svih zemalja članica i zadužena je za pripremu dokumenata, koji se onda proslijeđuju Odboru stalnih predstavnika EU-a (COREPER) na usvajanje. Kako se doznaje iz diplomatskih izvora, uobičajeno je da se kod usvajanja zajedničkih pregovaračkih pozicija održe dva sastanka.
Europska komisija je nakon završetka screeninga o ovom poglavlju izradila izvješće u kojem je preporučila otvaranje pregovora s Hrvatskom bez dodatnih mjerila (benchmaks). Nakon što je izvješće prihvaćeno na Vijeću, Hrvatska je dobila poziv da dostavi svoju pregovaračku poziciju, što je hrvatska Vlada odmah i učinila, a Komisija je zadužena da izradi nacrt zajedničke pozicije EU-a. Tek kad se na stolu nađu pregovaračke pozicije obiju strana u pregovorima, stvorene su pretpostavke za otvaranje pregovora.
Hrvatska se i u ovom poglavlju odvojila od Turske, s kojom Europska unija otvorila pregovore isti dan kad i s Hrvatskom. Izvori iz finskog predsjedništva potvrdili su Hini da Komisija još nije dostavila nacrt zajedničke pregovaračke pozicije za Tursku.
Krajem prošlog mjeseca, COREPER je usvojio izvješće o screeningu o poglavlju Carinska unija za Hrvatsku, ali ne i za Tursku.
Otvaranje pregovora o poglavlju Obrazovanje i kultura može se očekivati ubrzo nakon završetka ljetne stanke.