U Bagdadu su prosvjednici pozivali također na borbu protiv sunitskih Arapa odanih svrgnutom predsjedniku Sadamu Huseinu koji dižu pobunu protiv iračke vlade pod šijitskim vodstvom, nazivajući te sunitske lojaliste "teroristima". Među gomilama šijitskih prosvjednika nalazili su se i pripadnici organizacije Badr, jedne od naoružanih šijitskih skupina koju suniti optužuju da djeluju poput "eskadrona smrti".
Službeni povod za izlazak gnjevnih iračkih šijita na ulice bilo je obilježavanje smrti ajatolaha Mohameda Baqera al-Hakima koji je poginuo u bombardiranju južnoiračkog grada Najafa, ali su aktualne teme, unutarnjepolitički sukobi s iračkim sunitima kao i potpora libanonskom narodu ali i Hezbollahu, bile u središtu prosvjeda.
U Saudijskoj Arabiji su se šijiti u pokrajini al-Qatif počeli okupljati pred svojim džamijama noseći zastave Sirije i Hezbolahha i fotografije Hasana Nasrallaha, čelnika šijitske stranke koja je ispalila stotine raketa na sjever Izraela nakon početka ofenzive 12. srpnja.
Još je jedan posvjed održan 5 km sjeverno od Qatifa, na kojem se okupilo više stotina osoba, prema iskazima sjedoka.
Tijekom dviju manifestacija nije bilo bilo incidenata i policija nije trebala intervenirati.
Šijiti predstavljaju oko 10 posto autohtonog saudijskog stanovništva (16,6 milijuna) i oko 60 posto stanovnika Zapadne pokrajine, bogate naftom, prema neslužbenim procjenama.
Većina Saudijaca su muslimani suniti, vahabiti. Službeni Rijad se ogradio od libanonskog šijitskog pokreta Hezbollaha.