Američki tisak ocjenjuje pak u srijedu da je politička tranzicija već počela te se Sjedinjene Države trebaju okrenuti Havani pokaže li ona želje za otvaranjem, bez obzira na zdravstveno stanje Fidela Castra.
"Nemamo nikakve planove (u politici prema Kubi poslije Castra), želimo predsjedniku Fidelu Castru i demokraciji brz oporavak", odgovorio je Petrucci na novinarsko pitanje na redovitom briefingu.
Castro, koji je utorak bio podvrgnut operaciji zbog krvarenja crijeva i stoga prenio sve ovlasti na mlađega brata, 75-godišnjeg Raula Castra, u srijedu je objavio da mu je stanje stabilno, u izjavi koju ipak nije osobno pročitao na državnoj televiziji.
Europska unija kritična je prema Castrovu režimu zbog kršenja ljudskih prava, no 2005. godine ukinula je sankcije nametnute Kubi 2003., nakon što je Havana uhitila 75 disidenata.
Ukidanje gospodarskog embarga u srijedu zagovara američki tisak pa tako Wall Street Journal piše o "koristi" ukidanja Helms-Burtonova zakona iz 1996. kojim se predsjedniku brani ukidanje američkog gospodarskog embarga koji već više od 40 godina paralizira kubansko gospodarstvo.
I New York Times, koji ističe da ni Fidel Castro, koji ovoga mjeseca treba napuniti 80 godina, ni njegov brat ne mogu živjeti vječno, zagovara "brzo ukidanje gospodarskog embarga" kako bi se ojačala srednja klasa na Kubi.
List upozorava američku vladu neka ne dopusti da budućnošću Kube manipulira prošlost, aludirajući na kubansku zajednicu iz Miamija - oko 600.000 Kubanaca izbjeglih na Floridu.
"Politiku, koju će Washington zauzeti u poslijecastrovo doba ne smiju diktirati političke izbjeglice u Miamiju", piše NYT.
Washington Post drži da je "hrabar i odan" kubanski narod spreman za promjene.
"Diktator koji je svoj sposoban i kulturno bogat narod lišio slobode i blagostanja tijekom pet desetljeća možda je, a možda i nije na izdisaju, no njegova je zemlja očito spremna zakoračiti naprijed", zaključuje Washington Post.
Osim američkog, svjetski tisak mnogo prostora posvećuje jednome od posljednjih komunističkih diktatora s reputacijom karizmatika, čak komunističke ikone. Španjolski El Mundo donosi nekoliko osvrta i foto-album sličica iz Havane s naslovom "Između straha i slavlja".
Kubanska disidentica u egzilu, književnica Zoe Valdes, u svojoj kolumni za El Mundo, poziva međutim na oprez i mir, jer bi za nekoliko dana kubanski lider "mogao ustati i počastiti nas sedamiposatnim govorom".
Slično kao i američki tisak i Valdes poziva na razboritost iako razumije radost i nadu u slobodnu zemlju, no prognozira da budućnost "neće biti laka" zbog "neznanja što ga je kastrizam sijao" tijekom pola stoljeća diktature.