"Mi smo bliski. Kažete mi što mislite. Razmjenjujemo stajališta. Vi me čak upozoravate i na to da je mikrofon uključen", našalio se Bush uoči zajedničke konferencije za novinare održane u Bijeloj kući s britanskim premijerom.
Blair je ugasio mikrofon na summitu G8 u Sankt Peterburgu sredinom srpnja, ali prekasno, pa je cijeli svijet dobio prigodu čuti dio povjerljive konverzacije i uvjeriti se u vulgaran rječnik prvoga čovjeka Amerike koji je tada, nesvjestan ozvučenja, u razgovoru s Blairom optužio Hezbolah da "radi sranja" po Libanonu.
Učinak je bio porazan za Blaira koji ubrzano gubi potporu javnog mnijenja i medija koji su ga odavna prozvali Bushovom "pudlicom".
Blair je, međutim, u petak novinarima kazao da kritike nisu promijenile njegovo uvjerenje da "Velika Britanija i Amerika moraju ostati snažno ujedinjeni saveznici, koji vode bitku rame uz rame", na što je Bush pridodao "Savez Velike Britanije i Amerike jači je nego ikad".
Ustrajna Blairova potpora Americi izaziva nezadovoljstvo i u redovima njegove stranke laburista koji sve otvorenije zagovaraju prijevremen premijerov odlazak s čela britanske vlade, piše u subotu britanski tisak a londonski karikaturisti obilato eksploatiraju sintagmu "pudlice Blaira", nadimka koji je stekao kada je bezuvjetno podupro Busha oko iračkog rata, za razliku od svojih partnera u Europskoj uniji, Njemačke i Francuske.
"U redovima laburista vlada mišljenje da se Blair isuviše svrstao uz agresivno stajalište Sjedinjenih Dražva i Izraela te čak i njegovi najbliskiji partneri u kabinetu ne kriju više da to ubrzava njegov odlazak iz Downing Streeta", piše konzervativni Times.
"Pritisak će se nastaviti kako bi on objavio rokove povlačenja", piše Financial Times.