Ta će inicijativa, koju je pokrenula fondacija bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona, tim gradovima omogućiti objedinjenje njihove kupovne moći i smanjenje cijene proizvoda koji štede energiju, te pružiti tehničku podršku njihovim nastojanjima usmjerenim na učinkovitije korištenje energije.
Urbana područja odgovorna su za više od 75 posto svjetskih emisija štetnih plinova, što ukazuje koliko je reducirana potrošnja energije ključna za usporavanje globalnog zatopljenja.
Štedljivi semafori, ulična rasvjeta, korištenje bio-goriva u gradskom prijevozu te sheme rješavanja prometnih gužvi, samo su neki od praktičnih koraka koje bi ti gradovi trebali poduzeti s ciljem smanjenja emisija štetnih plinova.
"Najveći gradovi svijeta mogu na to značajno utjecati. Oni se već nalaze u samom središtu razvoja tehnologija i inovativnih novih praksi koje daju nadu da je moguće radikalno reducirati emisije ugljičnog dioksida", kazao je gradonačelnik Londona Ken Livingstone, koji je tu inicijativu zajedno s Clintonom i britanskim premijerom Tonyijem Blairom pokrenuo u utorak u Los Angelesu.
Fondacija Clinton priopćila je kako se nada da će koordinacija između velikih gradova pridonijeti dosadašnjim pojedinačnim nastojanjima nekih regija.
Partnerstvu su se za sada priključila 22 grada - Berlin, Buenos Aires, Cairo, Caracas, Chicago, New Delhi, Dhaka, Istanbul, Johannesburg, London, Los Angeles, Madrid, Melbourne, Mexico City, New York, Pariz, Philadelphia, Rim, Sao Paolo, Seul, Toronto i Varšava.