Iako je Iran financijski pomagao i naoružavao Hezbolah početkom 1980-tih godina te odašiljao pripadnike iranske Revolucionarne garde u Libanon, posljednjih godina uporno inzistira na tome da je potpora Teherana pokretu Hezbolah isključivo politička, moralana i humanitarna.
"Ako budemo opskrbljivali Hezbolah oružjem i vojnom pomoći, to ćemo javno reći. Ali kažem vam da ne pružamo vojnu potporu", rekao je glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Hamid Reza Asefi na tjednoj konferenciji za tisak.
Američki predsjednik George Bush je u više navrata optužio Hezbolahove zaštitnike Iran i Siriju da su odgovorni za eskalaciju sukoba između Izraela i Hezbolaha koja je izbila 12. srpnja.
Izraelski objavještajni izvori priopćili su da je za vrijeme izraelske ofenzive protiv uporišta Hezbolaha u Libanonu radarski navođen projektil zemlja-more tipa C802 iranske proizvodnje, s dosegom od 95 km, pogodila i teško oštetila izraelski brod.
Hezbolah je priopćila da je na željeznički depot u Haifi ispalila rakete Raad 2 i Raad 3 (grom). Rakete Raad su iranske proizvodnje.
Izraelska vojska objavila je da je u bombardiranju položaja Hezbolaha uništila i raketu iranske proizvodnje Zelzal dosega između 120 km i 160 km, prije no što je ispaljena.
Glasnogovornik iranskog MVP-a izjavio je da je Iran spreman na posredovanje u libanonskom sukobu.
"Iran je svejstan svoje odgovornosti i pripravan preuzeti svoju ulogu u tom izazovu", rekao je Asefi.
Međutim, pri korak morao bi biti povećanje pritiska na Izrael, "kako bi cionistički režim prekinuo svoje zločine", rekao je Asefi i optužio Izrael i SAD da žele izmijeniti omjer snaga u regiji.