Blair je u domovini pod političkim pritiskom zbog toga što se pridružio američkom predsjedniku Georgu W. Bushu, kao jednom od rijetkih čelnika zapadnih zemalja koji nisu javno zatražili da se odmah uspostavi primirje u Libanonu.
Blair je rekao da to ne znači da je ravnodušan prema pogibiji civila već da bi prekid vatre mogao uspjeti ako se naprave uvjeti koji bi zajamčili da će ga obje strane poštovati.
"Ja ne želim da se nastave ubijanja. Želim da ubijanja prestanu odmah. To treba stati na obje strane, ali neće stati bez podrobnog plana", rekao je Blair na tiskovnoj konferenciji s iračkim premijerom Nurijem al-Malikijem koji se nalazi u posjetu Londonu na putu prema Sjedinjenim Državama.
"Tijekom posljednjih nekoliko dana odvijaju se golemi diplomatski napori da nas dovedu do točke da, nadam se, u sljedećih nekoliko dana možemo vrlo jasno reći kakav je naš plan da se odmah prekinu neprijateljstva...", rekao je Blair.
Upitan o pojedinostima plana Blair je odgovorio da se on sastoji od okončanja oružanih sukoba, vraćanja otetih izraelskih vojnika te slanja međunarodnih snaga koje bi djelovale kao "tampon" između Izraela i Hezbollaha.
"To je plan na kojem radimo i na kojem smo radili od sastanka skupine G8. Ako netko ima bolji plan volio bih ga čuti", rekao je Blair.